نیویورک تایمز در گزارش افشاگرانه درباره احتمال حمله به تاسیسات اتمی ایران: نتانیاهو قصد حمله داشت

پهپاد تجسسی آمریکایی از نوع هرمس ۴۵۰ متعلق به ارتش اسرائیل که ادعا شده از طریق جمهوری آذربایجان به حریم هوایی ایران فرستاده شده بود

روزنامه نیویورک تایمز در یک گزارش پژوهشی جامع، از برنامه ایالات متحده برای نابود کردن تاسیسات هسته ای رژیم ایران در هفت سال پیش پرده برداشته و از جمله نوشته است که ارتش آمریکا ماکتی را از نواحی جغرافیایی قرار داشتن تاسیسات اتمی ایران تهیه کرده بود و آزمایش ها نشان می داد که ارتش آمریکا کاملا قادر است این تاسیسات را نابود کند.

گزارش نیویرک تایمز نشان می دهد که در سال ۲۰۱۲ تا چه حد احتمال حمله هوایی ایالات متحده به هدف نابود کردن تاسیسات اتمی ایران جدی بود و هر روز احتمال داشت که به  اجرا گذاشته شود.

این گزارش جامع پس از گفت و گو با ده ها شخصیت هایی انتشار یافته که همگی در جریان این برنامه نقش داشته اند و منابع خبری بسیار خوب و موثقی محسوب می شوند.

نیویورک تایمز نوشت که ماکت تاسیسات اتمی ایران، در زمانی توسط ارتش آمریکا برپا شد که پرزیدنت اوباما بر سر کار بود و بسیاری از تحلیلگران او را متهم می سازند که در برابر رژیم ایران کوتاه آمد و به توافق برجام تن داد و میلیاردها دلار پول در اختیار رژیم ایران گذاشت که مبادا سقوط کند.

در این گزارش آمده است که ارتش آمریکا در آن هنگام، فیلم های کوتاهی از تدارکات جنگی را به تماشای وزیر دفاع وقت اسرائیل، اهود باراک قرار داد و مورد تائید او قرار گرفت. باراک، پیش از آن که به وزارت دفاع و نخست وزیری برسد، مدت چهار سال رئیس ستاد ارتش اسرائیل بود و یکی از هوشمندترین شخصیت های نظامی جهان محسوب می شود.

این تصویر ماکت عظیمی است که ارتش آمریکا ساخته و در آزمایش برای بمباران آن، کاملا موفق بوده است

نیویورک تایمز در گزارش خود فاش می سازد که در آن سال ها اسرائیل با فرستادن پهپادهای تجسسی، می کوشید بیشترین اطلاعات را درباره برنامه های اتمی ایران به دست آورد و از همه تغییرات آگاه باشد

مقامات ارتش آمریکا در دیدارهای آن هنگام خود با اهود باراک فاش ساختند که دستگاه های جاسوسی آمریکا نیز این تلاش اسرائیل را به دقت زیر نظر داشتند و از جزئیات آن آگاه بودند.

حکومت ایران در آن سال ها چند بار اعلام کرد که قطعات متلاشی شده پهپادهایی را در نزدیکی تاسیسات اتمی نطنز شناسایی کرده است. ولی در آن هنگام مشخص نشده بود که این پهپادها را چه کشوری فرستاده بود.

آشنایان امور اطلاعاتی ارزیابی می کنند که در همان هنگام نیز، اسرائیل همدستانی در داخل برنامه های اتمی رژیم ایران داشت و این فعالیت ها را از نزدیک دنبال می کرد.

نیویورک تایمز می نویسد که پهپادهای اسرائیلی از طریق جمهوری آذربایجان وارد حریم هوایی ایران می شدند. در آن سال ها دولت باکو همکاری های نظامی با اسرائیل علیه حکومت ایران را قاطعانه نادرست خوانده بود.

نیویورک تایمز در این گزارش مشروح، یک مصاحبه طولانی نیز با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر وقت انجام داده است. نتانیاهو در بخشی از این گفتگو فاش ساخته که قاطعانه طرفدار حمله نظامی به هدف نابود کردن تاسیسات اتمی رژیم ایران بوده است. روزنامه آمریکایی، از قول نخست وزیر وقت اسرائیل می نویسد که اگر او از اکثریت در داخل دولت برخوردار بود، رژیم ایران و تاسیسات اتمی آن را مورد حمله قرار می داد.

در سال های اخیر چند تن از مقامات پیشین اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل که افراد بسیار قابل اعتمادی بودند، فاش ساخته بودند که در هفت سال پیش، نتانیاهو در مقام نخست وزیر، و اهود باراک در مقام وزیر دفاع، قصد داشتند تاسیسات اتمی ایران را بمباران کنند، ولی برخی وزیران کابینه با این پیشنهاد مخالفت ورزیدند و حمله عملی نشد.