نیویورک تایمز: سخنان نتانیاهو که از معامله اف – ۳۵ بین آمریکا و امارات بی اطلاع بود، نادرست است

در روزی که افشا شد اسرائیل و امارات عربی متحده تصمیم گرفته اند روابط خود را به صورت علنی و عادی درآورند، بنیامین نتانیاهو گفته بود که از معامله فروش جنگنده های رادارگریز آمریکایی به امارات ناآگاه بوده است. دفتر نخست وزیر اسرائیل نیز اعلام کرد که نتانیاهو با چنین معامله ای مخالف است، زیرا باور دارد که توازن تسلیحاتی بین اسرائیل و همسایگانش را بر هم می زند و ممکن است امنیت اسرائیل به خطر افتد.

ولی امروز (آدینه) روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت که نتانیاهو از درخواست امارات برای خرید این جنگنده آگاهی داشته و مخالفتی نسبت به آن ابراز نداشته است.

نیویورک تایمز از قول شخصیت هایی که کاملا در جریان موضوع قرار داشته اند، ولی نام آن ها برده نشده، نوشت که نتانیاهو کاملا از این جریان آگاه بوده است.

آشنایان امور بر این گمان هستند که در نهایت امر، نتانیاهو نمی تواند با آمادگی ایالات متحده برای فروش دو نوع هواپیمای جنگنده به امارات مخالفت کند، در غیر این صورت، ممکن است عادی سازی روابط دچار آسیب شود.

برخی کارشناسان نظامی اسرائیل نیز بر این باورند که مجهز شدن ارتش کوچک امارات به مدرن ترین جنگنده های جهان، امنیت اسرائیل را به خطر نمی اندازد، بلکه موجب افزایش نیروی بازدارندگی علیه تهدیدهای جنگی رژیم ایران نسبت به امیرنشین ها می گردد.