نیویورک تایمز: مقامات اطلاعاتی عربستان قصد داشتند با کمک یک کمپانی اسرائیلی، به رژیم ایران و شخصیت هایش آسیب برسانند

نیویورک تایمز ادعا می-کند که رهبران عربستان قصد ترور سلیمانی را داشتند

مقامات عربستان سعودی و ایران هنوز نسبت به این گزارش واکنش نشان نداده اند که به موجب آن، دولت ریاض قصد داشته به جان شماری از بلندپایگان رژیم ایران آسیب برساند و اقتصاد آن کشور را دچار ورشکستگی سازد.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، که معمولا منابع خبری خوبی دارد، در گزارش خود نوشته بود که عربستان سعودی طرح مشروحی را تهیه دیده بود که هدف از آن به ورشکستگی کشاندن اقتصاد حکومت اسلامی ایران بود.

بنا به این گزارش، دولت ریاض تهیه برنامه ای برای رسیدن به این هدف را به یک کمپانی خصوصی اسرائیلی سپرده بود که تخصص آن تهیه برنامه های امنیتی برای انجام عملیات ضد تروریستی می باشد.

به نوشتۀ نیویورک تایمز، یکی از مسؤولان عربستان سعودی که این ماموریت را به عهده گرفته بود، معاون سازمان اطلاعات آن کشور بود که گفته می شود پس از ماجرای قتل فجیع جمال خاشقجی، از این سمت برکنار شده است.

در این گزارش آمده است که یکی از مقامات ارشد سپاه پاسداران که قتل او برنامه ریزی شده بود قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس است عملیات تخریبی رژیم در خارج از ایران را هدایت می کند و سرپرست حملات نظامی حوثی های یمن نیز می باشد و به آن ها پول و اسلحه می رساند.

یادآوری می شود که دو ماه پیش هنگامی که وزیر دفاع اسرائیل اویگدور لیبرمن، منشه امیر را به دفتر خود برای مشورت دعوت کرده بود، اولین پرسشی که به طور شوخی از او کرد آن بود که پرسید “قاسم سلیمانی حالش چطور است؟”.

گزارش نیویورک تایمز به سال گذشته مربوط می شود و معلوم نیست که چه هدفی باعث انتشار دوباره این خبر شده که در گذشته به صورت اجمالی چند بار انتشار یافته بود.

یکی از تهیه کنندگان این گزارش، یک روزنامه نگار مشهور اسرائیلی به نام رونن برگمن است که تخصص او انتشار اخباری در رابطه با امور امنیتی و نظامی می باشد. دومین روزنامه نگاری که در تهیه این گزارش شرکت داشته، مارک مازتی نامیده می شود.

در سال های اخیر شماری از افسران و کارشناسان امور امنیتی اسرائیل که دوران خدمت آن ها پایان یافته و به نیروهای ذخیره منتقل شده اند، به طور خصوصی کمپانی هایی برای دادن مشاوره در امور امنیتی و ضد تروریستی برپا کرده اند که در یک مورد نام آن ها در رابطه با امور امنیتی ایالات متحده نیز برده شد. ولی آن ها ارتباطی با دولت و یا ارتش اسرائیل ندارند.

به گزارش نیویورک تایمز، در دیدارهایی که برای برنامه ریزی جزئیات مبارزه اقتصادی و اطلاعاتی با رژیم ایران انجام گرفت، فردی به نام محمد العصیری نیز شرکت داشت که تا چندی پیش معاون سازمان اطلاعات و امنیت عربستان بود، ولی پس از افشای ماجرای قتل جمال خاشقجی از این سمت  کنار گذاشته شد.

در گزارش آمده است که برخی دیدارهایی نیز در ریاض صورت گرفته که در جریان آن، شماری از بازرگانان برجسته نیز شرکت داشته اند و طی آن برنامه ریزی یک رشته اقدامات برای به ورشکستگی کشاندن اقتصاد رژیم ایران مورد بررسی قرار گرفته است.

تحلیلگران ایرانی و خارجی در ماه های اخیر گفته اند که عربستان و روسیه توافق کرده بودند که با قطع صادرات نفت ایران، بر میزان تولید خود بیافزایند، تا بهای نفت در بازار جهانی بالا نرود. ولی در هفته های اخیر، پس از آن که مشاهده شد بهای نفت در بازار جهانی، به دنبال آغاز موعد اجرای تحریم ها، نه فقط بالا نرفته، بلکه پائین نیز آمده است، عربستان اکنون تصمیم گرفته روزانه نیم میلیون بشکه از میرانِ نفتی که به بازار جهانی می فرستد، بکاهد.

2 دیدگاه‌

  1. مگر می شود تروریست ایدلوژی ایران را با روش خودش زد نه این کارها نشان دهنده خطاست چرا که کلیت حکومت ایران امروز هدف است کلیت همه رو در بر می گیرد امریکا و اسراییل روی کلیت تغییر در ایران متمرکز هستند پس همه روی این خط باید هماهنگ شوند .

  2. تروریک فرد نمیتواند کاری را پیش ببرد. همین الان که مردم ایران بطور تخمینی ۸۵٪ ازکل ملت مخالف کل رژیم پلید وددمنش جمهوری اسلامی من درآوردی شده اند خودش تاثیرات بسیاربسیار قوی تر و بالاتر از یک ترور ساده برجای گذاشته است. یعنی افزایش آگاهی واطلاعات مردم از فجایعی که دارند خودشان میبینند نه اینکه طبق ادعای سران حکومت صدای اسرائیل یا آمریکا یا بی بی سی به آن دامن بزند. همه دیگه آگاه شده اند که چی بودیم وچی شدیم توی این اختناق موجود و آینده مان هم صفر وبی آینده شده ایم.

Comments are closed.