نیویورک تایمز و منابع امنیتی اسرائیل: انفجار در شبکه برق رسانی نطنز، کار “موساد” بوده است

محافل خبری در اسرائیل که نامشان برده نشده، تایید کردند که بروز حادثه در شبکه برق رسانی تاسیسات اتمی نطنز توسط افراد و عوامل وابسته به اسرائیل صورت گرفته است. ولی حاضر نشدند درباره شیوه و چگونگی این اقدام توضیحی دهند.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان اتمی ایران نیز شامگاه روز گذشته گفته بود که مسلم گردیده این رویداد حاصل یک عمل خرابکاری بوده و آن را “تروریسم” توصیف کرد – و این در حالی که بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ساعات بامدادی روز گذشته (یکشنبه) گفته بود که اختلال در شبکه برق به علت نقص فنی بوده است.

روزنامه نیویورک تایمز از قول دو منبع آگاه در اسرائیل و ایالات متحده نوشت که آسیب وارده بسیار گسترده بود و ارزیابی کرد که دست کم ۹ ماه طول خواهد کشید که بتوان همه بخش های آسیب دیده را تعمیر کرد.

این احتمال مطرح گردیده که با وقوع انفجار در شبکه برق رسانی به تاسیسات نطنز، شمار نامعلومی از سانتریفیوژهای نسل جدید هم آسیب دیده و از کار افتاده باشد.

این انفجار ساعاتی پس از آن روی داد که حسن روحانی با افتخار اعلام کرده که دستور داده سانتریفیوژهای نسل جدید راه اندازی شود. او این دستور را در آئینی که به صورت مجازی زیر نام “روز ملی فناوری اتمی” برگزار شد بیان کرد.

برخی تحلیلگران می گویند این واقعیت که انفجار در شبکه برق رسانی ساعاتی پس از آن رخ داد، با این هدف بود که به حکومت اسلامی ایران یادآوری شود که به آسانی نخواهد توانست به ساخت بمب هسته ای برسد.

اسرائیل بارها گفته است که از همه امکانات خود بهره گیری خواهد کرد تا نگذارد که رژیم ایران به چنین هدفی برسد. او این سخنان را شب گذشته (یکشنبه) نیز در دیدار سالیانه با سران نهادهای نظامی و امنیتی اسرائیل، با حضور امیران ارتش و روسای نهادهای اطلاعاتی تکرار کرد.

مقامات اطلاعاتی اسرائیلی و آمریکایی با استفاده از عکس های ماهواره ای و همچنین منابع اطلاعاتی خود در داخل ایران، می کوشند به ابعاد خسارات وارد آمده دست یابند. ولی آن ها با استناد به عکس های ماهواره ای به این گمان رسیده اند که آسیب وارده جدی و گسترده بوده و ارزیابی می کنند که دست کم ۹ ماه طول خواهد کشید تا سانتریفیوژهای نصب شده در نطنز و یا بخشی از آن ها که احتمالا آسیب دیده اند جابجا شوند و سانتریفیوژهای جدید نصب گردد.

این انفجار حدود ۹ ماه پس از انفجار در تالار مونتاژ سانتریفیوژهای نسل جدید در نطنز صورت می گیرد که علی اکبر صالحی چند هفته پیش با افتخار گفت که تالار دیگری، این بار در زیر زمین، برپا گردیده و همه سانتریفیوژها نصب شده است.

شبکه برق رسانی تاسیسات نطنز، که یک واحد نسبتا بزرگ را تشکیل می دهد، در فاصله نسبتا زیادی از خود تاسیسات قرار دارد و تا هنگامی که به صورت کلی یا جزیی تعمیر نشود، در واقع همه تاسیسات و یا بخشی از آن تعطیل خواهد ماند.

تلویزیون ملی اسرائیل موسوم به “کان” شب گذشته از قول یک مقام ارشد امنیتی که از آن نام نبرد، گزارش داد که این انفجار از جانب اسرائیل طراحی شده بود و اجرای موفقیت آمیز آن، نشان می دهد که اسرائیل چه حضور اطلاعاتی گسترده ای در داخل ایران دارد و از چه توان بالای عملیاتی برخوردار است.

این مقام آگاه گفت که تصور می رود حادثه دو شب پیش در شبکه برق رسانی نطنز، توسط موساد (سرویس امنیت خارجی) اسرائیل طراحی و اجرا شده است.

موساد، دو سال پیش نیز با موفقیتی خیره کننده توانست بیش از یکصد هزار سند و دیسک فعالیت اتمی رژیم ایران را از شورآباد تهران به اورشلیم منتقل سازد.