نیکلا باورز حقوقدان و تحلیلگر فرانسوی: رژیم ایران نه قابل دوام است نه قابل اصلاح

نیکلا باورز حقوقدان و تحلیلگر فرانسوی

نیکلا باورز، حقوقدان، نویسنده و از تحلیلگران معروف فرانسوی، در مطلبی که به مناسبت چهل سالگی حکومت اسلامی ایران در روزنامۀ فیگارو (هجدهم فوریه) منتشر کرده، نوشته است که جمهوری اسلامی ایران نه قابل دوام است نه قابل اصلاح. او معتقد است که حکومت اسلامی ایران بیش از هر چیز بن بست های اسلام سیاسی را برملا کرده است.

در تفسیر خود نیکلا باورز تصریح می کند که اشغال عراق توسط ارتش آمریکا و سپس برآمدن گروه داعش برای مدتی به توسعۀ نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه کمک کرد. اما، این توسعۀ نفوذ به بهای سنگینی برای ایران و به ویژه مردم این کشور صورت گرفت.

نویسندۀ فرانسوی نوشته است که تمام ظرفیت های بزرگ ایران برای توسعۀ اقتصادی در داخل نابوده شده و علت این امر غصب درآمدهای نفتی توسط روحانیان، سلطۀ سپاه پاسداران بر تمام فعالیت های اقتصادی، فساد سایه‌گستر و فاجعۀ زیست محیطی است که تمام توانایی های ایران را برای خروج از بن بست تحلیل برده اند.

نیکلا باورز تصریح کرده است که تحریم های آمریکا آخرین تیر خلاص را به این ظرفیت ها زده است. به گفتۀ مفّسر فرانسوی از زمان تأسیس حکومت اسلامی در ایران تولید ناخالص این کشور به کمتر از پنجاه درصد تولید ناخالص ترکیه کاسته شده، در حالی که در آستانۀ انقلاب اسلامی، تولید ناخالص ایران ۲۶ درصد بیش از تولید ناخالص ترکیه بود. به گفتۀ نیکلا باورز امروز اقتصاد کره جنوبی چهارده برابر بزرگتز از اقتصاد ایران است، در حالی که در سال ١٣۵٧ اقتصاد ایران ٣۹ درصد قوّی تر از اقتصاد کره جنوبی بود.

نویسندۀ فرانسوی با اشاره به فقر سایه گستر در ایران می افزاید : ۴۰ درصد مردم ایران با کمتر از ده دلار در روز زندگی می کنند. یک پنجم جمعیت فعّال این کشور بیکار هستند و بیکاری شامل ۵٠ درصد جوانان ایران می شود که در نتیجۀ آن سالانه ١۲۵ هزار جوان دیپلمۀ ایرانی کشور خود را ترک می کنند.

رکود اقتصادی و فقر، به گمان نیکلا باورز، علت اصلی بی ثباتی اجتماعی و شیوع اعتراض ها و اعتصاب های بی وقفه در کشور است. به گفتۀ نویسندۀ فرانسوی بخش های گسترده ای از مردم ایران از گروه ها و طبقات مختلف اجتماعی به صف ناراضیان پیوسته اند به طوری که حتا محافظه کارترین بخش های جامعه به نشانۀ اعتراض تغییر دین داده و بعضاً به آئین زرتشتی می گروند.

نیکلا باورز می افزاید که ایدئولوژی انقلاب اسلامی مُرده است و تنها به یاری سرکوب و تنفر از آمریکا به بقای خود ادامه می دهد. نیکلا باورز می گوید : در نهایت انقلاب ایران بن بست اسلام سیاسی را تأئید می کند. او معتقد است که رژیم مذهبی برآمده از این انقلاب روحانیان را ثروتمند کرده و مردم ایران را به افلاس کشانده است. “باورز” تأکید می کند که افزایش بودجۀ نظامی ایران که به ١۶ میلیارد دلار بالغ می شود و همچنین توسعه طلبی های منطقه ای حکومت اسلامی اکنون مهمترین موانع توسعۀ اقتصادی و منشاء تداوم و تعمیق فقر در این کشور به شمار می روند. نیکلا باورز در ادامه نتیجه گرفته است که “همانند اتحاد شوروی، رژیم ملاها در ایران نهایتاً نه قابل دوام است نه قابل اصلاح.”

منبع:رادیو فرانسه

یک دیدگاه

  1. این یک نظر نیست بلکه یک پیام است برای مردم اسراییل و برای سران کم فهم اسراییل ،در ایران هیچ کسی را نمی توان یافت که از داشتن یک دوست یهودی افتخار نکند . دوستی جهان غرب بایهودیان را در جنگ جهانی دوم دیدیم که حتی بعد از صدها سال هم زیستی با یهودیان تمام انها دست در دست هم دادند .شروع به فرستادن انها به کورهای ادم سوزی کردند حتی به کودکان هم رحم نکردند .مردم اسراییل بهتر از همه می دانند خیانت اقوام عرب در حق قوم یهود یان را که دیگر قابل گفتن نیست و بدتر از ان هر لحظه اماده شدیدترین خیانت ها هم هستند چرا که بعد از گذشت هفتاد سال هنوز هم نمی خواهند با یهودیان هم زیستی کنند .یهودیانی که از سرتاسر جهان به اسراییل امدند و با همت خود بیابانهای کویری ان سرزمین را اباد کردند .چرا که همه می دانند بدونه یهودیان ان سرزمین الان مثل همهدیگر مسلمان بیابانی بیش نبود .ایران تنها کشوریست در جهان که یهودیان ازادانه در ان زندگی می کنند و مردم ایران نزدیکترین دوست مردم در جهان هستند بدونه شک و بدونه تبلیغ چرا که سرویسهای اسراییل این را بهتر از همه می دانند و اما امروز صحبت از یک خطر است یک خطر بزرگ چرا که تا این حد انرا نزدیک احساس نکرده بودیم وان خطر اینکه در حال حاضر تمام شرایط دست در دست هم داده تا این دوستی دو ملت به نفرت تبدیل شود و سردمداران کم فهم اسرلییل هم بر اتش این معرکه می افزایند .خود اسراییل خوب می دانند که حساب مردم ایران از حکومت ان جداست ولی مردم ایران دوست ندارند ببینند که بر روی سنگ قبری نوشته که مثلا (در حمله اسراییل کشته شده) یا اینکه می شنوند تحریمهای کمر شکن که هیچ تاثیری بر فعالیتهای حکومت ندارد فقط باعث رنج بیشتر مردم شده است با حمایت اسراییل همراه است .خود اسراییل می داند که چهل سال. است که مردم ایران گروگان چریکهای فلستینی هستند چرا که انقلاب ایران توسط چریکهای جهاد اسلامی و دوره دیده کمپهای انها بود که وارد اسلحه خا نها شدند وبا به دست گرفتن اسلحه انقلاب ایران را به کودتا تبدیل کردند. بیایید نگذاریم این درخت سه هزار ساله دوستی دو ملت خشکانده یا با تبر نفهمان بریده شود

Comments are closed.