نیکی هیلی: «تامین امنیت اسرائیل و پایان گیری تخاصم، هدف اصلی طرح صلح ایالات متحده می باشد»

نیکی هیلی: «تامین امنیت اسرائیل و پایان گیری تخاصم، هدف اصلی طرح صلح ایالات متحده می باشد»

سفیر پیشین ایالات متحده در سازمان ملل، در گفتگو با یک روزنامه اسرائیلی این ارزیابی را مطرح ساخت که یکی از هدف های اصلی طرح صلح ایالات متحده برای برقراری آشتی بین فلسطینیان و اسرائیلی ها، تامین امنیت اسرائیل می باشد. خانم نیکی هیلی، نماینده پیشین ایالات متحده در سازمان ملل که حدود شش ماه پیش از این پست کناره گیری کرد، در گفتگوی اختصاصی با روزنامه “ییسرائیل هیوم” گفت که تهدیدهای علیه اسرائیل پایان پذیر نیست و طرح صلح باید آن گونه امنیتی برای اسرائیل ایجاد کند که برای یک زمان طولانی، این تهدیدها خنثی شود.

خانم نیکی هیلی، در ظرف دو سالی که سمت سفیر ایالات متحده در سازمان ملل را به دست داشت، همیشه قاطعانه از اسرائیل دفاع کرده و حکومت اسلامی ایران و سازمان های ترور وابسته به آن را مورد نکوهش قرار داده بود.

خانم هیلی در گذشته فرماندار بوده و شایع است که قصد دارد در آینده ای نه چندان دور، خود را برای پست ریاست جمهوری ایالات متحده نامزد کند.

در این مصاحبه از خانم هیلی پرسیده شد که ایالات متحده در مقابل به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، و همچنین پذیرفتن حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان، چه توقع و انتظاری از اسرائیل دارد و آیا دولت اورشلیم باید نسبت به طرح صلح موسوم به “معامله قرن” نگران باشد؟

خانم هیلی در پاسخ گفت که هدف اصلی این طرح صلح تامین امنیت اسرائیل است تا فلسطینیان و دیگر دشمنان اسرائیل همیشه از فکر نابودی این کشور بیرون آیند. او همچنین گفت که پرزیدنت ترامپ قصد دارد زندگی فلسطینیان بهبود یابد و آن ها نیز از رفاه برخوردار شوند، و این همان هدف همایش بین المللی اقتصادی است که قرار است حدود دو هفته دیگر در مَنامه پایتخت بحرین برگزار شود.

از سفیر پیشین ایالات متحده در سازمان ملل پرسیده شد که آیا با توجه به ابراز مخالفت های شدیدی که از جانب فلسطینیان و برخی کشورهای عرب نسبت به طرح صلح پرزیدنت ترامپ ابراز گردیده، آیا هیچ امیدی به موفقیت اجرای این طرح وجود دارد؟

او گفت: بی تردید هیچ یک از طرفین عاشق این طرح نخواهد شد، ولی در ضمن صلاح نخواهد دانست که آن را رد کند و بنابراین، اسرائیل و فلسطینیان برای اجرای آن وارد گفتگو خواهند شد و به هر توافقی که برسند، مورد قبول ایالات متحده نیز قرار خواهد گرفت.