نیکی هیلی در جلسه شورای امنیت خواستار محکومیت آزمایش موشکی ایران شد

خانم هیلی افزود: «جامعه بین‌المللی نمی‌توانند هر وقت که ایران این چنین عیان قطعنامه‌های شورای امنیت را نادیده می‌گیرد چشم خود را ببندند

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، از شورای امنیت خواست تا آزمایش اخیر موشکی بالستیک ایران را محکوم کند و آن را «خطرناک و نگران‌کننده» و نقض یک قطعنامه سازمان ملل دانست.

شورای امنیت سازمان ملل روز سه‌شنبه ۱۳ آذر به درخواست فرانسه و بریتانیا پشت درهای بسته تشکیل جلسه داد تا موضوع آزمایش موشک میان‌برد بالستیک توسط ایران در روز شنبه را بررسی کند.

آمریکا، فرانسه و بریتانیا انجام این آزمایش را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت می‌دانند که در سال ۱۳۹۴ در تایید توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با تهران صادر شد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل در بیانیه‌ای گفته است: «آزمایش موشکی بالستیک اخیر ایران خطرناک و نگران‌کننده است، ولی غافلگیرکننده نبود».

خانم هیلی افزود: «جامعه بین‌المللی نمی‌توانند هر وقت که ایران این چنین عیان قطعنامه‌های شورای امنیت را نادیده می‌گیرد چشم خود را ببندند».

وی اظهار داشت: «اگر شورای امنیت در زمینه حساب پس دادن ایران جدی باشد و قطعنامه را به اجرا بگذارد، بعد به صورت حداقلی باید بتوانیم این آزمایش موشکی تحریک‌آمیز را به اتفاق آراء محکوم کنیم».

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران در دو روز اخیر نه انجام این آزمایش را تایید کرده و نه تکذیب. ولی تاکید کرده‌اند که هیچ یک از قطعنامه‌های شورای امنیت آزمایش موشکی توسط تهران را ممنوع نکرده است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز شنبه اعلام کرد که ایران دست به انجام یک آزمایش موشک میان‌برد بالستیک زده است که نه تنها کل خاورمیانه بلکه بخش‌هایی از اروپا نیز در تیررس آن است.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، تهران را از انجام آزمایش‌های موشکی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای بازداشته ولی درباره ممنوعیت کامل آزمایش موشکی سکوت کرده است.

جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست و لذا برنامه‌ای برای استفاده از کلاهک هسته‌ای در موشک‌های خود ندارد.

با این حال کشورهای اروپایی و آمریکا که در خصوص برجام اختلاف‌نظر دارند، موضع واحدی درباره فعالیت‌های موشکی تهران اتخاذ کرده و آزمایش اخیر را محکوم کرده‌اند.

روز دوشنبه دفتر ریاست جمهوری فرانسه نیز از نگرانی های عمیق این کشور در مورد آزمایش های موشکی ایران خبر داد و این اقدام را تحریک آمیز و بی ثبات کننده خواند.

فرانسه همچنین از جمهوری اسلامی خواست تا تمامی آزمایش های موشکی بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای را متوقف کند.

روز پنجشنبه برایان هوک نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران متحدان اروپایی خود را به شدت مورد انتقاد قرارداد و گفت از زمانی که ایالات متحده از توافق هسته ای خارج شده است با آزادی و قدرت بیشتری قادر به برخورد با نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه بوده است.