نیکی هیلی: «علیرغم تحریم آمریکایی، رژیم ایران به چین نفت می فروشد. اگر بایدن اقدام نکند، کنگره باید رسیدگی کند»

خانم نیک هیلی، سفیر پیشین ایالات متحده در سازمان ملل که از محبوبیت بسیار برخوردار بود، در مقاله ای ارزیابی کرد که رژیم ایران توانسته است با وجود ادامه تحریم های آمریکایی مقادیری نفت را به چین بفروشد و با پولی که به دست می آورد، توانسته تا حدودی هزینه های خود را تامین کند و بتواند همچنان پول و اسلحه به گروه های تروریستی در منطقه برساند.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل نیز پیشتر گفته بود که تصور می رود رژیم توانسته مقداری درآمد ارز خارجی برای خود تامین کند که اقتصاد حکومت را در برابر خطر فروپاشی حفظ می کند. در این ارزیابی نیز آمده بود که رژیم ایران از طریق دلالان و تاکتیک های دور زدن تحریم های آمریکایی مقداری نفت را به فروش می رساند که حدود هشتصد هزار بشکه در روز است – البته نوسانات بسیار دارد.

در این هفته نیز وزیر مسکن و شهرسازی دولت رئیسی فاش ساخته بود که رژیم قصد دارد در ازای اعطای نفت به شرکت ها و یا کشورهای خارجی، سالانه یک میلیون مسکن در کشور بسازد.

خانم نیکی هیلی به منبع خبر خود اشاره نکرد، ولی آگاهان می گویند او همچنان به اطلاعات محرمانه دسترسی دارد و آن چه می گوید قابل تامل است.

سفیر پیشین در این مقاله به دولت پرزیدنت بایدن هشدار داده نوشت: «آگر شما قصد ندارید برای پایان بخشیدن به این وضع دست به اقدام بزنید، بگذارید که کنگره به آن رسیدگی کند.

جمهوریخواهان در ایالات متحده دولت پرزیدنت بایدن را به مماشات در برابر حکومت ایران متهم می کنند و خواهان شدت عمل هستند.

نیکی هیلی با استناد به منابع اطلاعاتی خود نوشت که از هنگام به روی کار آمدن دولت پرزیدنت بایدن، ترس برخی از کشورهای نسبت به جدی بودن تحریم های آمریکایی فروکش کرده و رژیم ایران توانسته است مقدار بیشتری نفت از طریق دلالان به کشورهای دیگر و به ویژه چین بفروشد.

علی خامنه ای چند ماه پیش به دولت رئیسی توصیه کرد که به جای مذاکره با آمریکا به هدف برداشتن تحریم ها، باید ستادی برپا گردد که ماموریت آن، یافتن راهکارهایی به هدف دور زدن کامل تحریم ها باشد.

نیکی هیلی نوشت که رژیم ایران با کمک نفتکش هایی که پرچم کشور دیگری را آویخته اند، مقادیری از نفت خود را به کشورهای دیگر صادر می کنند.

برخی کمپانی های بین المللی که رفت و آمد کشتی ها در آب های بین المللی را رصد می کنند، گفته است که رژیم ایران برای رد گم کردن، نفت ارسالی خود را چندین بار در نفتکش های متعدد جا به جا می کند تا مبداء نفت پنهان بماند.

در عین حال، ارزیابی شده که حتی اگر رژیم ایران به چین یا کشور دیگری نفت می فروشد، بازگشت پول آن باید چندین دست بگردد و هربار، دلالان درصدی از آن را به عنوان کارمزد به جیب می ریزند و مبلغی که در نهایت امر به دست ایران می رسد شاید نیمی از مبلغ اصلی باشد.