نیکی هیلی گفت:شورای حقوق بشر از تظاهرات مردم ایران حمایت نکرد

نماینده آمریکا در سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل را به عدم توجه به موارد نقض حقوق بشر متهم کرده و گفته است که: در جریان اعتراضات سراسری دی ماه در ایران  این شورا واکنشی از خود نشان نداده است خانم نیکی هیلی در جلسه بعد از ظهر چهارشنبه که در اندیشکده محافظه کار بنیاد هریتیج در واشنگتن برگزار شد گفت: در ماه دسامبر و اوایل امسال مردم ایران به خیابان آمدند و علیه دهشتناک ایران دست به اعتراض گسترده و مسالمت آمیز زدند.

دولت پاسخشان را با ضرب و شتم و بازداشت و کشتار داد و شورای حقوق بشر هم سکوت کرد. اعتراض‌های سراسری دی ماه گذشته در ایران دست‌کم ۲۵ کشته و صدها زخمی برجای گذارده و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

به دنبال این اعتراضات به درخواست آمریکا جلسه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل در مورد این ناآرامی‌ها و سرکوب معترضان تشکیل شد که بدون نتیجه خاصی پایان گرفت.

نیکی هیلی که روز چهارشنبه در خصوص دلایل خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد سخن می‌گفت بر اهمیت حقوق بشر برای آمریکا تأکید کرد و از جمله به برگزاری این جلسه شورای امنیت درباره ایران اشاره کرد.

وی همچنین دستور جلسه شماره ۷ را از دلایل اصلی ترک این شورا به بیان کرد.طبق  دستوراین جلسه نقض حقوق بشر اسرائیل علیه فلسطینیان باید در هر جلسه شورای حقوق  بشر به بحث گذاشته شود.

خانم هیلی گفت که: این شورا برای هیچ کشور دیگری نه ایران نه سوریه و کره شمالی چنین دستور جلسه ای دائمی در نظر نگرفته است.

وی تأکید کرد که از سال ۲۰۰۹ که آمریکا به عضویت این شورا درآمده علی‌رغم صبوری و تلاش های آمریکا این شورا اصلاحات لازم را انجام نداده که نتیجتا به  خروج آمریکا از این شورا انجام میدهد است.

ایالات  متحده اواخر خرداد ماه از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خارج شد. گفتیم این سازمان بیشتردر محکومیت اسرائیل قطعنامه صادر میکند که این امر منجر به خروج آمریکا از این سازمان شد اما در مورد جنایات جمهوری اسلامی و خشونتی که در قبال تظاهرات آرام مردم ایران انجام دادند  وحکومت ایران مردم و دانشجویان و آزاد اندیشان را در سیاه چال ها تا به امروز شکنجه داده است. این سازمان سکوت اختیار کرده است.

خانم نیکی هیلی در عین حال تاکید کرد که خروج آمریکا از این شورا به معنای عدم فعالیت این کشور در حوزه حقوق بشر نیست و در اثبات سخنان خود گفت که: در ماه جاری میلادی ایالات متحده توانسته است تلاش های روسیه و چین برای کاهش تعداد صلح بانان سازمان ملل را خنثی کند.