هاشمی‌طبا، محمود احمدی نژاد را به باد تمسخر گرفت و گفت: او  فکر می کند عیسی مسیح است!

مصطفی هاشمی‌طبا ، کاندیدای ریاست جمهوری سال ۹۶ گفت: به تازگی مصاحبه احمدی‌نژاد را با یکی از شبکه‌های آمریکایی مشاهده کردم. او تصور می کند پیامبر است و در حد یک فرستاده الهی صحبت می‌کرد! آقای احمدی‌نژاد مانند رسولان دینی  صحبت می‌کند و می‎گوید: «جهان را به هدایت و عدالت می‌خوانم».

وی افزود: احمدی نژاد فقط نصیحت می‌کند و معتقد است که  ایران و آمریکا باید دوست شوند! به تعبیری خود را عیسی مسیح می‌پندارد!

هاشمی طبا درباره انتخابات ریاست جمهوری در ایران گفت:  به نظر بنده رئیس جمهوری در ایران فقط اسمم است و  اختیارات کامل ندارد و به نوعی در همه مسائل دستش باز نیست که صفات و وظایفی را به آن نسبت دهیم که بتواند، آن صفات و یا وظایف را به انجام برساند.

وی افزود: هم مقامات ارشد و صاحب نفوذ و  هم سیاستگذاران و  مجلس رئیس جمهوری را تحت تاثیر قرار می‌دهند. درست است که رئیس جمهوری ، دومین فرد کشور است؛ اما در واقع اختیارات چندانی ندارد.

هاشمی طبا گفت: ما در سال ۱۴۰۰ به یک رئیس جمهوری مستقل  پُرتحرک و خوش فکر نیاز داریم که به یک اصولی، باور داشته باشد و روی همان اصول نیز ثابت قدم بماند و بتواند، سیاست‌های مناسبی را پیاده کند. در حقیقت رئیس جمهوری می‌خواهیم که به مسائل اِشراف داشته باشد و با اعتقاد حرکت کند این ویژگی‎های یک رئیس جمهوری است.

او افزود: این را هم باید در نظر بگیریم که رئیس جمهوری تنها فرد در کشور ما نیست، بلکه به تعبیری دست بالای دست ایشان بسیار است.