هدف رزمایش ارتش اسرائیل آمادگی برای مقابله با تعرض ایران و حزب الله بود

با پایان گرفتن رزمایش سپاه شمال ارتش اسرائیل و آزمایش میزان آمادگی مردم پشت جبهه، آگاهان نظامی ارزیابی می کنند که هدف از آن آمادگی برای خنثی کردن حملات جنگی هم زمان، از جانب ایران، حزب الله و حماس بوده است.

ارتش اسرائیل خود را برای احتمالی آماده می کند که حکومت اسلامی ایران با کمک حزب الله و حماس، اسرائیل را از سه جهت مورد حمله قرار دهد و ده ها و شاید صدها موشک، به طور همزمان از سه جهت خاک اسرائیل را هدف قرار دهد.

آگاهان نظامی می گویند که گرچه در حال حاضر احتمال بروز جنگ تقریبا صفر است، ولی رویدادهای ناگهانی قابل پیش بینی نیست و از این رو ارتش اسرائیل باید همیشه برای رویارویی با هرگونه احتمالی آمادگی کامل داشته باشد.

یکی از احتمالات می تواند این باشد که حزب الله لبنان، به دستور یکی از سرکردگان نظامی یا سیاسی یا دینی حکومت ایران، به طور ناگهانی چند موشک به سوی خاک اسرائیل شلیک کند.

فرض بر آن است که اسرائیل به این حمله موشکی واکنش کوبنده ای نشان خواهد داد و ریان سهمگینی به حزب الله لبنان وارد خواهد آورد و در این مرحله سپاه پاسداران تصمیم به دخالت بگیرد و متقابلا اسرائیل را مورد حمله قرار دهد.

برخی کارشناسان نظامی این احتمال را بالا می دانند و بعید نمی دانند که رژیم ایران، در آستانه ورشکستگی اقتصادی کنونی و خیزش مردمی و بالا گرفتن اختلافات داخلی، تصور کند که با به راه انداختن جنگ خواهد توانست همه این مشکلات را دور بزند.

ولی مخالفان این فرضه می گویند که حمله رژیم ایران به اسرائیل، چنان واکنش کوبنده ای را به دنبال خواهد آورد که موجب برافتادن حکومت کنونی و رهایی ملت ایران خواهد شد.

آن ها می گویند که اگر اسرائیل لازم بداند به واکنش دست بزند، نه فقط خود توان نظامی کوبنده ای دارد، بلکه به احتمال زیاد ایالات متحده نیز وارد کارزار خواهد شد و حتی کشورهای اروپایی ممکن است به اسرائیل بپیوندند.

در روزهای اخیر پدافند ضد موشکی اسرائیل و ایالات متحده یک رزمایش گسترده  را برای مقابله با حملات موشکی دشمن آغاز کردند که تا دو هفته دیگر ادامه خواهد یافت. در این رزیمایش، امکانات رویارویی با حملات موشکی همزمان، از ایران و لبنان و نوار غزه تمرین می شود.

همچنین، امکانات دفاع پشت جبهه نیز آزمایش شد و آژیر خطر دوبار در بامداد و شامگاه به طور آزمایشی به صدا درآمد و از مردم درخواست شد چگونگی ورود به پناهگاه های امن را تمرین کنند.

در هر صورت، ارتش اسرائیل خود را برای همه احتمالات آگاه می سازد و آخرین رزمایش سپاه شمال ارتش نیز به همین هدف بوده است.

مقامات دفاعی اسرائیل ارزیابی می کنند که هنوز خطرناک ترین دشمن اسرائیل در منطقه حزب الله لبنان است. ولی اگر رژیم ایران موفق شود در سوریه مستقر گردد، به دشمن نظامی شماره یک اسرائیل مبدل خواهد شد.

یک دیدگاه

  1. از محبوبیت رهبر حکومت ایران در ایران بیش از حد کم شده است و اگر وضع به همین منوال پیش برود آیت الله خامنه ایى به سرنوشت سرهنگ قذافى لیبى و صدام حسین عراق دچار مى شود شاید TRUMP هدفش از خروج برجام حمله نظامى به ایران باشد چون در حال حاضر پشتوانه مردمى رهبر حکومت ایران به شدت کاهش یافته است و اگر آمریکا به ایران حمله نظامى کند ۱۰۰ درصد آیت الله خامنه ایى به سرنوشت سرهنگ قذافى لیبى و صدام حسین عراق دچار مى شود البته ناگفته نماند دختر خیابان انقلاب و آتش زده شدن درب هزاران مسجد در سراسر ایران TRUMP را در پیروزى قطعى جنگ نظامى با ایران امیدوار کرده است .

Comments are closed.