«هدف هایی که اسرائیل در سوریه بمباران کرد، همگی متعلق به سپاه قدس بود»


آگاهان نظامی در اسرائیل می گویند که همه پنج هدف بمباران شده توسط نیروی هوایی اسرائیل در خاک سوریه، مواضع نظامی وابسته به سپاه قدس و حزب الله لبنان بوده است. حکومت ایران درباره این حمله که شامگاه روز چهارشنبه (پریروز)  رخ داد، به سکوت ادامه می دهد و ولی اکنون فاش می شود که همه مواضع، به رژیم ایران تعلق داشته است.

سخن از واکنش اسرائیل نسبت به تعرض یک پهپاد از خاک سوریه به حریم هوایی اسرائیل است. این پهپاد پانزده دقیقه پس از آن که وارد حریم هوایی اسرائیل شد، هدف قرار گرفت و در داخل اسرائیل سقوط کرد.

اسرائیل که همیشه اعلام کرد تعرض از خاک سوریه را بی جواب نخواهد گذاشت، ساعاتی بعد، به بمباران تلافی جویانه در خاک سوریه دست زد.

این بمباران در همان ساعتی انجام گرفت که نتانیاهو در کاخ کرملین با پوتین در حال گفتگو بود. آگاهان گفتند که این واقعیت نشان می دهد که روسیه دست اسرائیل را برای سرکوب نیروهای ایرانی در سوریه باز گذاشته و تنها شرطش آن است که نیروهای روسی و یا مواضع آن ها در سوریه مورد حمله قرار نگیرند.

آگاهان نظامی می گویند که هر پنج هدف بمباران شده، مراکز دیده بانی نظامی سپاه قدس در سوریه بوده که فعالیت های نظامی در اسرائیل را رصد می کرده است.

این دومین بار در ماه های اخیر بود که یک پهپاد نظامی از سوریه وارد حریم هوایی اسرائیل می شود.. اسرائیل اعلام کرد که پهپاد سه ماه پیش متعلق به سپاه پاسداران در سوریه بوده است. ولی بررسی پهپادی که پریروز در شمال اسرائیل سقوط کرد ادامه دارد و ارتش اسرائیل هنوز نگفته است که ساخت چه کشوری بوده است.

حکومت ایران با پیروی از سیاست سنتی خود، به این خبر واکنشی نشان نداده است. ادعای همیشگی رژیم ایران آن است که هیچگونه فعالیت جنگی در خاک سوریه ندارد و افراد ایرانی، در نقش مستشاران نظامی عمل می کنند – ادعایی که کاملا دروغ است و بیش از هزار نفر از نیروهای سپاه قدس تا کنون در جنگ سوریه کشته شده اند.

رسانه های اسرائیلی نوشتند که دولت اورشلیم نه تنها خواهان خروج همه نیروهای وابسته به حکومت ایران از سوریه هستند، بلکه تاکید می می کنند که رژیم ایران باید همه سلاح های سنگین و پیشرفته ای را نیز که به سوریه آورده از آن کشور خارج کند. اسرائیل بیم دارد که این جنگ افزارها به لبنان انتقال یابد و در اختیار حزب الله قرار گیرد که آن را در آینده علیه اسرائیل به کار برد.