هرات و قندهار سقوط کردند؛ غزنی هم به دست طالبان افتاد؛ طالبان در آستانه اشغال کامل افغانستان

    به روز شده     قندهار و هرات، دومین و سومین شهر بزرگ افغانستان، امروز پنجشنبه سقوط کردند و به دست طالبان افتادند. یا تصرف این دو شهر، دوازده مرکز ولایات افغانستان به تسلط طالبان درآمده است.

تصرف هرات، برای تروریست‌های طالبان از اهمیت استراتژیک برخوردار است، زیرا برای این گروه شبه نظامی بی‌رحم، یک پل ارتباطی در ۱۵۰ کیلومتری پایتخت ایجاد شد.

هرات بیش از ده روز در محاصره تروریست‌های طالبان قرار داشت.

با سقوط هرات، طالبان مقر پلیس در هرات را نیز تصرف کردند. قاری یوسف احمدی، سخنگوی طالبان، امروز ویدئویی را به اشتراک گذاشت و گفت: “همانطور که ملاحظه می کنید، ما در حال حاضر داخل مقر پلیس هرات هستیم.”

یک منبع امنیتی دولتی در هرات پنجشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که نیروهای دولتی از شهر عقب نشینی کرده‌اند. وی گفت: “ما باید شهر را ترک کنیم تا از تخریب بیشتر جلوگیری کنیم.”

از دیرباز، قندهار و دیگر مناطق جنوبی و شرقی هم مرز با پاکستان، مناطق مرکزی تحت سلطه طالبان بوده‌اند، در حالی که هرات در آن سوی کشور در نزدیکی مرز با ایران قرار دارد.

در حال حاضر تروریست‌های اسلام گرای طالبان، بیش از ۶۵ درصد از خاک افغانستان را کنترل می کنند، از جمله ۱۲ مرکز از ۳۴ مرکز استان. قبل از اعلام خروج نیروهای آمریکایی در ماه آوریل، هرات، با بیش از ۵۰۰ هزار جمعیت، یک منطقه آرام و امن در این کشور بی ثبات تلقی می‌شد.

ساعاتی پیش از تصرف هرات، سومین شهر بزرگ افغانستان توسط طالبان، یک زن و شوهر گفتند که صدای تیراندازی در نزدیکی خانه‌اشان به گوش می‌رسد و می ترسند که آخرین شانس خود را برای خروج از مهلکه، از دست داده باشند. آن‌ها گفتند که در شهر مشهور هستند و نگران هستند که طالبان به دنبال آنها بیایند.

در همین حال، شهر غزنی نیز بدست طالبان افتاد و نیروهای امنیتی دولتی، والی این شهر را بازداشت کردند.

داوود لغمانی، والی غزنی، شهرغزنی را امروز پنج‌شنبه به طالبان سپرد. رییس شورای ولایتی غزنی می‌گوید که داوود لغمانی پس از معامله با طالبان، با موتورهای زرهی و افرادش در هماهنگی با طالبان شهر غزنی را ترک کرد.

به گزارش طلوع نیوز، نصیر احمد فقیری، رییس شورای ولایتی غزنی در فیس‌بوکش نوشته است که داوود لغمانی پس از گفت‌وگو با ابوبکر، یکی از فرماندهان طالبان، شهررا ترک و با بدرقه طالبان از این شهر بیرون رفت.

در همین حال، امان الله کامرانی، معاون شورای ولایتی غزنی نیز می‌گوید که غزنی معامله شده‌است. وزارت داخله می‌گوید که داوود لغمانی که از غزنی به‌سوی کابل در حرکت بود، در مسیر شاهراه کابل – غزنی از سوی نیروهای امنیتی دولتی بازداشت شد.

شهر مهم غزنی ۱۹۰ هزار نفر جمعیت دارد و در ۱۵۰ کیلومتری کابل، پایتخت افغانستان، واقع شده است.

تروریست‌های طالبان، در کمتر از یک هفته، کنترل یازده مرکز ولایت را در دست گرفته‌اند.

این گروه اسلام گرای خشن، دست کمی از داعش ندارند و به نام اجرای احکام شریعت اسلام، دست به هر جنایتی می‌زنند. طالبان پس از اشغال قندهار، خشا، کمدین مشهور افغان را دستگیر کردند و پس از شکنجه کشتند.

دختر جوان افغان که پس از تصرف بلخ به دست طالبان اعدام شد

این گروه آدمکش که از سوی رژیم تروریست پرور ایران نیز حمابت می‌شود، یک زن جوان ۲۱ ساله به نام “نازنین” را پس از اشغال بلخ اعدام کردند. اتهام او این بود که به تنهایی و بدون همراهی یکی از مردان محرم، به خیابان آمده و شلوار جین تنگ پوشیده بود.

وزارت امور خارجه افغانستان امروز (پنجشنبه) با صدور اطلاعیه‌ای  اعلام کرد که دولت، نگرانی‌های شدید خود و مردم افغانستان را از حملات وحشیانه طالبان به شهرها که منجر به بروز جرایم جنگی و نقض آشکار حقوق بشری و فاجعه انسانی شده، با جامعه جهانی در میان گذاشته است.

وزارت امور خارجه افغانستان همچنین تأکید کرده است که ادامه حملات خونبار طالبان، نه ‌تنها منجر به فاجعه بشری و ادامه جنگ در افغانستان خواهد شد، بلکه سبب تقویت افراط گرایی خشونت‌آمیز و تشویق تروریست‌ها در منطقه شده و امنیت کل کشورهای منطقه و جهان را با تهدید جدی و غیرقابل جبران مواجه خواهد ساخت.

 

بیشتر بخوانید: سربازان آمریکایی به تدریج از افغانستان بیرون می‌روند و نیروهای طالبان آنجا را تصرف می‌کنند

همزمان با این رویدادها، گزارش می‌شود که وزرای خارجه و دفاع ایالات متحده، در تماس تلفنی با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان، از او خواستند برای رسیدن به آتش‌بس از سمت خود استعفا دهد.

آمریکا و بریتانیا، برای تخلیه شهروندان خود از افغانستان، به این کشور نیرو می‌فرستند

با بحرانی شدن اوضاع افغانستان، ایالات متحده و بریتانیا امروز پنجشنبه اعلام کردند که هزاران سرباز خود را برای حفاظت و کمک به تخلیه غیرنظامیان به افغانستان اعزام می‌کنند. بریتانیا برای خارج کردن شهروندانش از افغانستان، ۶۰۰ نیروی نظامی به این کشور خواهد فرستاد و شهروندان بریتانیایی و همچنین کارکنان افغان و مترجمان را تحت حمایت خود قرار خواهد داد. وزارت امور خارجه بریتانیا پیش از این، ازشهروندان خود خواسته بود خاک افغانستان را ترک کنند.

آمریکا نیز اعلام کرد برای کمک به خارج ساختن کارکنان غیرنظامی سفارت این کشور در کابل، به این شهر سه هزار نیروی نظامی اعزام خواهد کرد. ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: “به دلیل وضعیت امنیتی افغانستان، حضور آمریکا در کابل به کارکنان اصلی دیپلماتیک کاهش خواهد یافت.”

رژیم ایران، طالبان را “امارت اسلامی” نامید

در واکنش به پیشروی تروریس‌های طالبان در افغانستان و سقوط هرات و قندهار در روز پنجشنبه ۲۱ مرداد، سید رسول موسوی، دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل آسیای جنوبی وزارت امور خارجه رژیم ایران، در توئیتی نوشت: «‏اداره ⁧‫هرات‬⁩ در اختیار نیروهای امارت اسلامی [تروریست‌های طالبان] در آمده است. سرکنسول، دیپلماتها و کارکنان سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران داخل ساختمان هستند. مرتب با آنها در تماس هستم».

وی افزود: «نیروهای اداره کننده شهر متعهد به امنیت کامل سرکنسولگری، دیپلماتها و کارکنان آن شده اند».

محمدجواد ظریف، در تهران با طالبان دیدار کرد

رژیم تروریست پرور ایران، یکی از حامیان اصلی طالبان به شمار می آید. هیئت سیاسی طالبان به ریاست «ملا عبدالغنی برادر»، سه‌شنبه هفتم بهمن ۹۹ (۲۷ ژانویه ۲۰۲۱)، وارد تهران شد و با برخی مقامات رژیم ایران، از جمله علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه وقت رژیم ایران دیدار کرد.

محمدجواد ظریف، در آن دیدار گفت که حکومت ایران از تشکیل «دولت فراگیر اسلامی» در افغانستان حمایت می‌کند و باید شرایط برای رسیدن به «حکومت آینده» در افغانستان، «مشارکتی» شود.

دیدار مقام‌های ایران با اعضای گروه طالبان در حالی صورت گرفت که ظریف در تاریخ ۲۹ آذر ۹۹، در مصاحبه‌ای با تلویزیون طلوع‌نیوز افغانستان گفت: «بر اساس قوانین، هنوز ایران طالبان را از گروه تروریستی خارج نکرده است».

دیدار مقامات رژیم ایران با هیئت طالبان در تهران، خشم و انزجار بسیاری از ایرانیان را برانگیخت.