هرانا : حکومت ایران در سال گذشته ۲۴۹ تن  را  اعدام و ۱۰۱ تن را  نیز  به دست نیروهای امنیتی اش کشت

هرانا، مجموعه فعالان حقوق بشر، گزارش داد که در  سال گذشته  دست‌کم ۲۴۹ تن  در ایران اعدام شدند و  ۱۰۱ تن  دیگر نیز به دست نیروهای امنیتی کشته شدند.

در ادامه این گزارش تاکید شده است که  «اعدام در ایران از برجسته‌ترین جلوه‌های نقض حقوق بشر محسوب می‌شود، ۷ زن و ۴ کودک-مجرم از جمله اعدام‌شدگان سال گذشته بودند و یک مورد اجرای حکم اعدام در ملاعام نیز صورت گرفته است.

همچنین بر اساس این گزارش، طی سال گذشته، ۷۸ تن دیگر از جمله ۲ کودک-مجرم به اعدام محکوم شدند.

هرانا، در ادامه نوشته است که تنها در طول سال ۱۳۹۹ مجموعا ۲۵۰ تن هدف شلیک نیروهای نظامی قرار گرفتند که از میان آنها ۱۰۱ شهروند شامل ۳۷ کولبر، ۲۶ سوخت بر و ۳۸ شهروند دیگر کشته شدند.

در ادامه این گزارش به  احکام غیر انسانی دستگاه قضایی ایران نیز اشاره شده است و نوشته است که سال گذشته در مجموع چهار حکم قطع دست و احکامی شامل ۲۱ هزار و ۲۶۵ ضربه شلاق در دادگاه‌های مختلف سراسر کشور صادر شد.

از این میان ۸۷۱ ضربه شلاق اجرا شد که ۲۲۷ ضربه در ملأ عام به اجرا درآمد.

همچنین از سوی دیگر دادگاه‌های عمومی و انقلاب در سراسر کشور با صدور رای در ۷۴۱ پرونده در کل ۲۵۸۲۸ ماه حبس تعزیری و ۹۴۷ ماه حبس تعلیقی برای متهمان عقیدتی یا امنیتی صادر کردند.

هرانا در ادامه آورده است :  در سال گذشته دوهزار و ۸۰۶ شهروند در ایران بر مبنای انگیزه‌های عقیدتی یا سیاسی بازداشت شدند و ۱۴۴ بازداشت نیز مرتبط با سبک زندگی افراد بود.

این نهاد حقوق  بشری در یاران در زمینه آسیب‌های اجتماعی، نیز نوشته است که  در سال گذشته نزدیک به ۱۷ هزار ازدواج کودکان، ۷۵ مورد خودکشی کودکان، ۱۰ مورد تجاوز و آزار جنسی، یک مورد خودسوزی و ۱۰ مورد قتل کودکان صورت گرفته است.

هرانا نگاشته است که در زمینه مسائل کارگری و معیشتی نیز، دست‌کم ۴۹۷۹ کارگر اخراج یا بیکار شدند و ۱۶۷۳ کارگر نیز در حین کار دچار حادثه شدند و جان باختند.

همچنین طی سال گذشته، ۲۳۸۷۳ تجمع اعتراضی در ۲۴ استان ایران شکل گرفت که اغلب آنها کارگری و صنفی بود.