هرانا: سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ به ۴۰ سال زندان محکوم شدند

به گزارش خبرگزاری هرانا، رعد حمدانی، قصی خسرجی و سجاد دبات، سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ توسط دادگاه انقلاب دزفول مجموعا به ۴۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند. این شهروندان هم اکنون بدون رعایت اصل تفکیک جرایم در زندان مسجدسلیمان بسر می‌برند. یکی از اتهامات این شهروندان به آتش‌کشیدن عکس علی خامنه‌ای عنوان شده است.

در ادامه این خبر آمده است که بر اساس این حکم که توسط دادگاه انقلاب دزفول صادر و به این افراد ابلاغ شده است، رعد حمدانی از بابت اتهام”«محاربه از طریق به آتش‌کشیدن پمپ بنزین و عکس علی خامنه‌ای” به ۲۰ سال حبس تعزیری و قصی خسرجی و سجاد دبات به اتهام “محاربه از طریق مشارکت در به آتش‌کشیدن پمپ بنزین و عکس علی خامنه‌ای” هر یک به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

رعد حمدانی، قصی خسرجی و سجاد دبات آبان‌ماه سال گذشته در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان شوش بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی منتقل شدند. آنها نهایتا مدتی بعد با پایان بازجویی‌‌‌ها به زندان مسجد سلیمان منتقل شدند. این شهروندان هم اکنون بدون رعایت اصل تفکیک جرایم در زندان مسجد سلیمان بسر می‌برند.

گفته می‌شود که این شهروندان در زمان بازداشت جهت اخذ اعترافات اجباری توسط نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

یادآور می شود که  اعتراضات آبان‌ماه، از روز جمعه ۲۴ آبان‌ماه ۹۸ با اعلام افزایش بی سابقه قیمت بنزین در ده‌ها شهر ایران با حضور بی سابقه معترضین در خیابان‌ها آغاز شد که به دستور مستقیم علی خامنه ای توسط نیروهای سپاه و بسیج سرکوب شد. حکومت ایران  در این سرکوب گسترده شماری از معترضان را با شلیک مستقیم گلوله بنا به فرمان خامنه ای کشت  و گروه دیگری از آنان را نیز زندانی و عده ای نیز به سرنوشت نامعلومی دچار شدند و تاکنون کسی از جای آنان خبر ندارد.

در این باره، محمد جواد کولیوند، نماینده مجلس گفته بود:  این اعتراضات در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. حسین نقوی حسینی سخنگوی وقت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز، آمار بازداشتی های اعتراضات این اعتراضات را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد. بر اساس گزارشات نهادهای مدافع حقوق بشر صدها تن نیز در پی این اعتراضات خونین جان باختند.