هرانا: ۷ زندانی اهل‌سنت برای سومین بار و پس از یازده سال حبس، به اعدام محکوم شدند

به گزارش سازمان حقوق بشری هرانا، دیوان عالی حکومت ایران حکم اعدام ۷ زندانی عقیدتی – سیاسی اهل‌سنت محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج برای سومین بار پس از ۱۱ سال حبس و بلاتکلیفی در زندان‌های ارومیه، اوین و رجایی‌شهر، را تایید کرد.

پیشتر نیز کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی،  حکم اعدام این زندانیان اهل‌سنت (فرهاد سلیمی، قاسم آبسته، داوود عبداللهی، ایوب کریمی، انور خضری، خسرو بشارت و کامران شیخه) را در شعبه‌های ۴۱ و ۴۲ دیوان عالی تایید کرده بود.

به گزارش  هرانا  این هفت زندانی اهل‌سنت از سال ۲۰۰۹ تاکنون در «سناریوی ساخته و پرداخته وزارت اطلاعات» به اتهام قتل ماموستا «عبدالرحیم تینا» بازداشت و زندانی شده‌اند.

قوه قضائیه حکومت  «اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «عضویت در گروه‌های سلفی»، «افساد فی‌الارض» و «محاربه» از جمله اتهام‌های دیگر این زندانیان اعلام کرده است.

این زندانیان تاکنون بارها به شیوه‌های مختلف از جمله اعتصاب غذا، به شرایط خود اعتراض کرده‌اند. این ۷ زندانی هم‌اکنون در بند ۷ زندان گوهردشت محبوس هستند.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر نیز تعداد زندانیان سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج را که حکم اعدام در بارۀ آنها، به اجرا گذاشته شد «پر شمار» گزارش کرده است. بر اساس این خبر کلیۀ ٣۶ زندانی سالن ۱۰ این زندان روز پیش از آن توسط گارد ویژه سیاهپوش زندان به سلول انفرادی منتقل شده بودند. هرانا بر پایۀ اطلاعاتی که از طریق تماس با خانوادۀ زندانیان بدست آورده، شمار غیر رسمی افراد اعدام شده را تا ٢٩ نفر «تخمین» می زند.

منابع نزدیک به خانواده های حداقل ٢١ زندانی منتقل شده به هرانا گفته‌اند که وزارت اطلاعات در تماس تلفنی از آنان خواسته است به «پزشکی قانونی کهریزک، که محل دریافت جسد زندانیان اعدام شده است، مراجعه کنند». به گزارش هرانا، «خانواده هایی که به محل رسیده‌اند اجساد کفن پیچ شده فرزندان خود را دیده‌اند»، اما تعدادی از خانواده‌ها به خاطر دوری راه هنوز موفق به حضور در محل نشده اند.