هراندازه وضع کشور بدتر می شود، بر شمار ورزشکارانی که از وطن مهاجرت می کنند، افزوده می گردد

آمار  پناهندگی و مهاجرت ورزشکاران ایرانی به علت  دخالت مقامات امنیتی و مشکلات مدیریتی در ورزش ایران در سال های اخیر روند رو به افزایشی داشته است. کنفدراسیون فوتبال آسیا خبرداد :علیرضا فغانی داور لیگ استرالیا شد

علیرضا فغانی داور مشهور و بین المللی ایرانی  که به علت شرایط نامساعد اقتصادی ایران و نبود امکانات رفاهی و اجتماعی برای ورزشکاران ایرانی در کشور که  تصمیم گرفته بود برای  تامین شرایط تحصیلی فرزندانش راهی استرالیاشود به یکی از داوران لیگ این کشور تبدیل شد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا در توئیتی  اعلام کرد که علیرضا فغانی به یکی از داوران تمام وقت لیگ فوتبال استرالیا تبدیل شده است.

در ادامه این توئیت نوشته شده : علیرضا فغانی یکی از برترین داوران جهان، داور تمام وقت A-League استرالیا در فصل ۲۰-۲۰۱۹ خواهد بود. رقابت های این فصل لیگ استرالیا از روز یازدهم اکتبر سال جاری یعنی حدود ۲۰ روز آینده آغاز می شود.

علیرضا فغانی ۵ روز پیش به  همراه خانواده‌اش ایران را به مقصد استرالیا ترک کرد.وی  قبل  از مهاجرت به استرالیا گفته بود که احتمالا مشکلی برای قضاوت در بازی های لیگ استرالیا نخواهد داشت.

صندوق بین‌المللی پول پیشتر گزارش داده بود ایران؛ رتبه اول در مهاجرت مغزها را دارد . سالانه حدود ۱۸۰ هزار ایرانی تحصیلکرده به امید زندگی و یافتن موقعیت های شغلی بهتر از کشور خارج می‌شوند. یعنی به معنی خروج سالانه ۵۰ میلیارد دلار ارز از کشور است.

فرار مغزها از ایران در واقع با روی کار امدن حکومت اسلامی آغاز شد. خمینی بنیانگذار این حکومت همواره تاکید می‌ورزید که ایمان مذهبی افراد  فراتر از تخصص است. همین نگاه باعث شد که در مواردی به‌عنوان مثال یک کارمند ساده به ریاست بیمارستانی برسد که ده‌ها پزشک متخصص در آن به مردم خدمت می‌کردند. بیشتر این پزشکان در سال‌های نخست حاکمیت حکومت  اسلامی کشور را ترک کردند. مهاجرت دانشمندان، متخصصان . ورزشکاران و هنرمندان و  رشته‌های دیگر نیز در چهار دهه گذشته هرگز متوقف نشده  و ادامه دارد .

علیرضا فغانی سال ۲۰۰۸ وارد فهرست داوران بین‌المللی شد. فدراسیون جهانی فوتبال سال گذشته  وی را به عنوان یکی از داوران مسابقات جام‌جهانی فوتبال انتخاب کرد. .