هزاران تن از اسرائیلیان زاده کشور آفریقایی اتیوپی، علیه “خشونت پلیس” در تل آویو تظاهرات کردند

بخش اعظم یهودیان اتیوپیایی در دو دهه اخیر به اسرائیل مهاجرت کرده اند و شمار آن ها بیش از هفتاد هزار نفر برآورد می شود

در تل آویو، حدود ده هزار تن از اسرائیلیانی که از اتیوپی به این کشور مهاجرت کرده اند، در اعتراض به آن چه که “خشونت غیرقابل تحمل افراد پلیس” می نامند به تظاهرات دست زدند. رهبران این همایش قول داده بودند که تظاهرات به آرامی برگزار شود. ولی در پایان آن، اقدامات اعتراضی به خشونت کشیده شد.

هفته پیش یک جوان اتیوپیایی که با چاقو قصد حمله به یک پلیس را داشت، با تیراندازی روبرو شد و از پا درآمد ساعتی پیش از آن، خانواده اش اطلاع داده بود که این جوان مبتلا به اختلال حواس است و به خیابان گریخته و ممکن است مرتکب جنایت شود.

در سال های اخیر چند مورد دیگر برخورد پلیس با افرادی که زاده اتیوپی هستند رخ داده که از دیدگاه رهبران آن جامعه، با خشونت بیش از حد همراه بوده است. آمار نشان می دهد که درصد پرونده هایی که در اداره پلیس علیه تخلفات زادگان اتیوپی تشکیل می شود، خیلی بالاتر از میانگین معمول می باشد. دولت اسرائیل یک بودجه چند صد میلیونی اختصاص داده تا آنان با فرهنگ اسرائیلی آشنایی بیشتری پیدا کنند.

بخش اعظم یهودیان اتیوپیایی در دو دهه اخیر به اسرائیل مهاجرت کرده اند و شمار آن ها بیش از هفتاد هزار نفر برآورد می شود.

در پایان تظاهرات شب گذشته، صدها تن از جوانان اتیوپیایی که برخی از آن ها نقاب بر چهره زده بودند، به خشونت پرداختند و به سوی افراد پلیس سنگ و بطری پرتاب کردند و جاده ها را بستند. این راه بندان بیش از دو ساعت ادامه یافت و هزاران اتومبیل از حرکت باز ایستاد.

در جریان این آشوب، شش تن از افراد پلیس به طور سطحی زخمی شدند. یازده تن از آشوبگران نیز بازداشت گردیدند.

یک دیدگاه

  1. با درود . به نظر من اسرائیل اشتباه میکند که این آفریقایی ها را به کشور خود خیلی راحت و صرفا به دلیل یهودی بودن ، راه میدهد . فراموش نشود که فرهنگ بالای اسرائیل متمدن ، فاصله بسیار فاحشی به فرهنگ خشن و پر جرم و جنایت آفریقا دارد . من به تحربه، بارها و سالها دیده ام که خشونت ملت آفریقا و ناهماهنگی آنها با فرهنگ و تمدن ، باعث بروز مشکلات بسیار جدی و خطرناک شده است و حتی بدتر اینکه ، فرزندان آنها که کودک هستند و همراه خانواده خود به کشورهای متمدن مهاجرت میکنند و کودکانشان که در کشورهای پیشرفته و با فرهنگ مثل اسرائیل عزیز ، بدنیا می آیند نیز ، وقتی به سمین نوجوانی و جوانی می رسند ، هنوز خوی خشونت و علاقه به خلاف و جرم و جنایت دارند.
    امیدوارم که دولت اسرائیل در سیاست یهودی پذیری و مهاجر پذیری و دادن انواع و اقسام اقامتها ، چه موقت و جه غیر موقت ، یک بازنگری اساسی و درستی انجام دهد . فرهنگ خشونت در آفریقا از آنها انسانهای خشن و خطرناکی ساخته و این یک حقیقت اجتناب ناپذیر است .
    خواهش میکنم امنیت کشور زیبا و دلنشین اسرائیل عزیز را با سیاستهای مهاجر پذیری غلط ، در مخاطره قرار ندهید . اسرایل را خراب نکنید .
    با سپاس و ادب و احترام .
    مسعود روحی

Comments are closed.