هشتگ #کولبر نکشید به ترند اول ایران در توییتر تبدیل شد

کاربران در یک توفان توییتری، با هشتگ #کولبر نکشید درباره کشتار کولبران نوشتند و خواستار خاتمه دادن به آن شدند

شب گذشته( یکشنبه) کاربران توییتر،  در اعتراض به کشتار کولبران با شعار «قتل ‌عام کولبران باید متوقف شود»، هشتگ «کولبر نکشید» را به ترند اول ایران تبدیل کردند.

این جریان بزرگ توئیتری در حمایت از کولبران،  در حالی آغاز شد که در تازه‌ترین گزارش از کشتار کولبران، سازمان حقوق بشری هه‌نگاو روز یازدهم مرداد ماه خبر داد که در ماه میلادی گذشته شش کولبر در ایران کشته شده و ۱۴ کولبر دیگر زخمی شده‌اند.

هه نگاو در این گزارش نوشته بود که سپاه پاسداران درجریان  تیراندازی به کولبران از فاصله نزدیک و با شلیک مستقیم گلوله به سوی سر آنان  پنج تن  از کولبران کشته شده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده بود که از میان ۱۴ کولبری که طی ماه میلادی گذشته مجروح شدند نیز سه کولبر بر اثر حادثه و ۱۱ کولبر در اثر شلیک نیروهای نظامی زخمی شده‌اند.

فرهاد شعبانی، یکی از اعضای هیات مدیره رسانه کولبر نیوز نیز سال گذشته گفته بود که طی سال گذشته دست‌کم ۲۴۹ کولبر بر اثر حوادث گوناگون، کشته و زخمی شده‌اند.

هه نگاو، شبکه حقوق بشر کردستان نیز در گزارشی اعلام کرد که در فاصله دی ۹۷ تا دی ۹۸، سال گذشته،   دست‌کم ۷۹ کولبر حین کار کشته شده‌اند.

در این گزارش آمده است که بیشتر این کولبران از سوی ماموران سپاه پاسداران هدف گلوله سلاح‌های جنگی قرار گرفتند و شماری نیز بر اثر سوانحی چون ریزش بهمن، سقوط از کوه و حوادث مشابه در مسیرهای کولبری کشته شده‌اند.

علیرغم گزارش های متعددی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده ، مقام‌های حکومتی تاکنون در قبال کشته شدن کولبران با شلیک نیروهای مسلح سکوت می‌کنند اما در مواردی از جان‌باختن کولبران بر اثر سوانحی مانند  «یخ‌بندان و بهمن» به ابراز نظر پرداخته‌اند.

کردستان سال گذشته، شاهد مرگ تکان‌دهنده دو کولبر نوجوان فرهاد خسروی ۱۴ و برادرش آزاد خسروی در آذر ماه سال ۹۸ بر اثر ریزش بهمن بود که واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشت تا جائیکه  مقام‌های دولتی را به ابراز همدردی واداشت.

اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، نیز در این باره  گفت که به دلیل جان‌باختن این کولبران جوان «ذهن همه مسئولان و وجدان عمومی جامعه سخت متاثر شده است».

این ابراز همدردی و همچنین وعده‌های مقام‌های حکومتی تاکنون نتوانسته است  از کشتار کولبران جلوگیری کند.

هه نگاو نوشته است: با وجود ارائه آمار و انتشار خبر کشته شدن کولبران کرد، و آگاه بودن  مقامات حکومتی نسبت به  این امر  نه تنها کشتار کولبران متوقف نشده است که شماری از فعالان مدنی معترض به کشتار کولبران بازداشت، محاکمه و به زندان و شلاق محکوم شده‌اند.

رد ادامه گزارش این سازمان حقوق بشری امده است که در تازه‌ترین مورد، از این بازداشت ها  در سوم مرداد ماه سال‌جاری دە تن از فعالان مدنی بانە بە اتهام شرکت در تجمع سه سال قبل، شهریور سال۹۶، مقابل فرمانداری بانه برای اعتراض بە کشتار کولبران، در مجموع بە ۳۰ ماه حبس، ۲۵۰ ضربە شلاق و پرداخت ۲۵۰ میلیون تومان جریمە نقدی محکوم شدەاند.

اکنون هر یک از ده  فعالان مدنی به دلیل اعتراض به کشتار کولبران بە تحمل سه ماه حبس، ٢۵ ضربە شلاق و پرداخت ٢۵ میلیون تومان جریمە محکوم شدەاند اما کشتار کولبران همچنان ادامه دارد.