هشت دانشگاه استرالیا، در واکنش به آدم ربایی های رژیم ایران، سفر کادر علمی به تهران را ممنوع کردند

هشت دانشگاه بزرگ در استرالیا، در واکنش به آدم ربایی های حکومت ایران، اعلام کردند که از این پس به کادر علمی خود اجازه نخواهند داد در چارچوب مبادلات علمی، به حکومت اسلامی ایران سفر کنند.

بدنبال  افزایش موارد بازداشت شهروندان استرالیایی توسط ماموران امنیتی رژیم در ایران، وزنامه سیدنی مورنینگ هرالد،  در گزارشی نوشت : هشت دانشگاه برتر استرالیا از جمله وسترن استرالیا، نیوساوت ویلز، سیدنی و کوئینزلند تایید کرده‌اند که سفر کادر علمی و دانشجویان خود به ایران را به دلیل نگرانی از بازداشت کادر علمی و دانشجویان خود به حال تعلیق در آورند.

سیدنی مورنینگ هرالد، روزنامه نیم‌قطع روزانه است که توسط انتشارات فیرفکس در سیدنی استرالیا منتشر می‌شود

این روزنامه در ادامه نوشت  که این تصمیم در پی هشدار دولت استرالیا صورت می‌گیرد که به اتباع خود اعلام کرده است در صورت سفر به ایران و “جلب توجه مقام‌های ایرانی” به اقدامات‌شان، ممکن است با خطر دستگیری روبرو شوند.

شهرام اخبارزاده، استاد رشته سیاست خاورمیانه در دانشگاه دکین، نیز درتایید این خبر  گفته است: “یکسری از پروژه‌ها که شورای تحقیقات استرالیا با آنها موافقت کرده بود دیگر در دستور کار نیستند”.

حکومت ایران پیشتر اقدام به دستگیری اتباع استرالیایی از جمله کایلی مور گیلبرت، استاد دانشگاه ملبورن که تابعیت استرالیا- بریتانیا را دارد، و مدت یکسال است در زندان است و هم چنین جولی کینگ و دوست پسرش، مارک فیرکین، که بیش از ده هفته در بازداشت بودند و با رضا دهباشی، عامل حکومت ایران که به اتهام  اقدام به خرید و ارسال تجهیزات راداری پیشرفته نظامی از طریق دوبی به ایران در زندان استرالیا بود مبادله شدند ..

در ادامه گزارش این روزنامه استرالیایی امده است : وزارتخانه استرالیا گفته است کسانی که در نظر دارند به ایران بروند باید “نسبت به ضرورت انجام سفرشان بازنگری کنند.