هشت مارس و روز جهانی زن، با  هزارمین روز زندانی شدن  نسرین ستوده همزمان شد

هشتم مارس امسال، روز جهانی زن همزمان شده است با هزارمین روز حبس نسرین ستوده، وکیل حقوق بشری زندانی. به همین مناسبت برنامه‌های گوناگونی از سوری نهادها و انجمن‌های حقوق بشری تدارک دیده شده است.

نسرین ستوده در آخرین محاکمه اش علاوه بر فعالیت‌های حقوقی برای زنان، ، متهم به دفاع از دو نفر از “دختران خیابان انقلاب” شده است؛ دخترانی که در اعتراض به قانون حجاب اجباری در خیابان روسری را از سرشان برداشتند و خواهان آزادی و نشاط در جامعه بدون قید و بند شده بودند و به همین دلیل دستگیر شدند.

امروز در روز جهانی زن ، که همزمان با  هزار روزگی حبس نسرین ستوده  شده است ، شایسته است که این روز را به افتخا ر زنان ایرانی بویژه زنانی که در بند و حبس حکومت ایران هستند پرمعناتر کنیم .

جامعه بین‌المللی حقوق بشر در آلمان “IGFM ” نیز با انتشار بیانیه ای به همین مناسبت روز زن  خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط نسرین ستوده شده است.

مارتین لسنتین سخنگوی این نهاد حقوق بشری در این باره گفته است: «هشت مارس ۲۰۲۱ یک روز غم‌انگیز برای حقوق بشر است. هر روزی که نسرین ستوده در زندان می‌گذارند حکومت ایران بیشتر در مقابل مردمش گناهکارتر می‌شود.»

وی افزوده است که نسرین ستوده “از زنانی دفاع کرده که می‌خواستند خودشان برای زندگی‌شان تصمیم بگیرند و کودکانی که محکوم به اعدام شده بودند”.

نسرین ستوده سال ۱۳۸۸ زمانی که وکالت آرش رحمانی‌پور و محمدرضا علی زمانی را بر عهده داشت گفته بود : «وقتی نمی‌توانم برای موکلانم کاری کنم ترجیح می‌دهم با آنها اعدام شوم.»

آرش رحمانی‌پور و محمدرضا علی‌زمانی به جرم سازماندهی ناآرامی‌های پس از انتخابات ۸۸ اعدام شدند؛ در حالی که هردو، دو ماه قبل از انتخابات دستگیر شده بودند. رحمانی‌پور در زمان وقوع جرایم انتسابی ۱۷ ساله بوده است.

همچنین سازمان های عفو بین‌الملل آمریکا و کانادا به همراه مرکز جهانی عدالت “The Global Justice Center ” و بنیاد اکثریت فمنیست  ” Feminist Majority Foundation” روز  هشتم مارس برابر با هزارمین روز حبس نسرین ستوده برنامه‌ای مجازی ترتیب داده‌اند.

در این برنامه رضا خندان همسر نسرین ستوده و جعفر پناهی فیلمسازی که در ایران در حبس خانگی است شرکت دارند. همچنین جف کافمن کارگردان و مارسیا راس تهیه کننده فیلم مستند “نسرین” نیز در این برنامه صحبت خواهند کرد.

در همین راستا ، سازمان حقوق بشری “مدافعان خط مقدم”” Front Line Defenders نیز روز نهم مارس میزگردی مجازی ترتیب داده که در آن رضا خندان همسر نسرین ستوده، مهدیه گلرو فعال حقوق زنان، رضوانه محمدی فعال حقوق دگرباشان جنسی و روجا فضائلی استاد بخش مطالعات خاورمیانه در دانشگاه ترینیتی دوبلین ایرلند در آن شرکت دارند.

در این برنامه مجازی مستند “نسرین” با حضور سازندگان آن نمایش داده می‌شود.

نسرین ستوده به اتهام‌های سیاسی مانند “اقدام علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” به ۳۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است. ۱۲ سال از این حکم قابل اجراست و این فعال حقوق بشر از خرداد ۹۷ برای گذراندن این حکم در زندان به سر می‌برد.

او در سال ۱۳۸۹ نیز دستگیر و در دادگاه بدوی به ۱۱ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوع‌الخروجی از کشور محکوم اما در سال ۹۲ آزاد شد.

نسرین ستوده بارها به دلیل فعالیت‌هایش در زمینه حقوق بشر تا کنون چندین جایزه بین‌المللی را از آن خود کرده، از جمله جایزه حقوق بشر ساخاروف از پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۲، جایزه ویژه حقوق بشر انجمن قضات آلمان در سال ۲۰۲۰ و نیز جایزه نوبل آلترناتیو در همان سال.