هشدارهای نظامی بین حکومت ایران و دولت اسرائیل بر سر سوریه بالا می گیرد

به دنبال تهدیدهایی که از زبان برخی مقامات حکومت اسلامی ایران علیه اسرائیل، در رابطه با بمباران یک پایگاه عملیاتی سپاه پاسداران در سوریه، شنیده شد، وزیر دفاع اویگدور لیبرمن گفت که اسرائیل در سیاست اعلام شده پابرجاست و همچنان اجازه نخواهد داد که نیروهای وابسته به حکومت ایران بتوانند در سوریه مستقر شوند.

آگاهان می گویند که هم اکنون عملا بین حکومت ایران و کشور اسرائیل یک حالت جنگی وجود دارد. آن ها تاکید می کنند که سخن، از یک جنگ نیابتی نیست که حزب الله و یا گروه های شیعه دیگر، علیه اسرائیل در آن درگیر باشند، بلکه این بار، رویارویی به طور مستقیم بین سپاه پاسداران و ارتش اسرائیل است.

خبرگزاری تسنیم در تهران، وابسته به سپاه پاسداران، در یک اقدام بی سابقه عکس هایی از پایگاه آسیب دیده سپاه در قرارگاه نظامی سوریه موسوم به تی – ۴ انتشار داد که در آن آسیب ترکش های بمب و موشک بر در و دیدوارهای انبارهای بزرگ نظامی دیده می شود.

ارتش سوریه و مقامات روسیه اعلام کرده بودند که این حمله توسط دو فروند جنگنده اسرائیلی از نوع اف – ۱۵ انجام گرفته است. ولی اسرائیل به سکوت در این زمینه ادامه می دهد. اسرائیل می گوید که قرارگاه هوایی سوریه که هدف قرار گرفت، از جمله محل استقرار واحدهای پهپادی حکومت ایران است.

گفته می شود که در جریان این بمباران، فرمانده واحد پهپادهای سپاه پاسداران در سوریه نیز کشته شده است.

بدنبال این رویداد، علی خامنه ای مشاور خود در امور بین المللی، علی اکبر ولایتی را به دمشق فرستاد. ولایتی علیه اسرائیل زبان به تهدید گشود و گفت که حکومت ایران نسبت به این تعرض پاسخ لازم را خواهد داد. او به نوع واکنش ایران اشاره ای نکرد.

وزیر دفاع اسرائیل در پاسخ به این تهدیدهای ولایتی گفت که اسرائیل در هیچ شرائطی اجازه نخواهد داد که نیروهای نظامی حکومت ایران در سوریه بمانند.

مقامات حکومت ایران خبر دادند که در جریان این حمله، چهار کشته داشته اند. ولی خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران، تعداد تلفات را هفت نفر اعلام کرد و عکس های آنان را نیز منتشر ساخت.

وزیر دفاع اسرائیل گفت: «ما چاره دیگری نداریم جز آن که با هر وسیله ممکن، جلو استقرار دائمی نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران در سوریه را بگیریم»