هشدار اتحادیه اروپا: برای جلوگیری از فروپاشی برجام، ایران باید به تعهداتش عمل کند

اتحادیه اروپا به همراه سه کشور آلمان، فرانسه، بریتانیا  و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با زیر پا گذاشتن تعهدات ایران در برجام با انتشار  بیانیه مشترکی نوشته : نیاز به تلاش‌های دیپلماتیک برای کاستن از تنش‌ها و از سرگیری گفت‌وگوها بین ایران و آمریکا ضروری است  حکومت ایران باید برای جلوگیری از فرو پاشی برجام، تعهداتش را انجام دهد .

در ادامه این بیانیه امده است : بر اساس گزارش آژانس انرژی اتمی حکومت  ایران نصب سانتریفیوژهای پیشرفته را آغاز کرده است ، بنابراین از جمهوری اسلامی خواسته می شود که در “تمامی موضوعات مرتبط، از جمله موضوعات پادمان، با آژانس همکاری  لازم را داشته باشد .

حکومت ایران ۴ ماه پیش ، در اعتراض به عدم همکاری  اروپا، در نجات برجام، سه بار اقدام به توقف برخی از تعهدات اتمی‌اش ذیل توافق هسته‌ای کرده است.که در مرحله سوم ، موسوم به “گام سوم”،  در هفته گذشته سرگرم نصب سانتریفیوژهای پیشرفته است و با این کار تعداد سانتریفیوژهای پیشرفته ایران برای غنی‌سازی اورانیوم دو برابر می‌شود.

بنابر مفاد برجام، آزمایش بیش از ۳۰ سانتریفیوژ آی‌آر۶ برای ایران ممنوع است.

کورنل فروتسا، مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر که  در سفری یک‌روزه به تهران با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، و علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، دیدار کرده بود گفته است :پس از بررسی ها ی انجام شده  ایران باید به پرسش‌های این نهاد بی‌درنگ پاسخ دهد.

وی پیشتر در دیدارش با مقام‌های جمهوری اسلامی تذکر داده بود که هر چه سریعترحکومت ایران باید به سؤالات آژانس در ارتباط با تکمیل بودن اظهاریه‌های پادمانی پاسخ دهد چرا  که زمان اهمیتی حیاتی دارد.

همزمان با سفر رئیس موقت آژانس به تهران، آژانس در نمونه‌هایی که از یک انبار واقع در تورقوزآباد، در جنوب تهران، آزمایش کرده وآثار اورانیوم کشف کرده‌ است.

خبر وجود تأسیسات هسته‌ای در تورقوزآباد را بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، مهرماه سال گذشته  در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرده بود .

رژیم ایران مانند همیشه با تکذیب هر گونه فعالیت پنهان  اتمی در ایران گفته بود سفر اخیر مدیرکل موقت آژانس به تهران دستور کار خاصی نداشت.

اسرائیل بتازگی نیز اعلام کرد جمهوری اسلامی یک « احداث کرده بود اما پس از آ‌ن‌که پی برد اسرائیل از وجود این محل آگاه شده، آن را نابود کرد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در واکنش به افشاگری جدید بنیامین نتانیاهو در باره  تأسیسات هسته‌ای با اهداف نظامی در شهرستان آباده گفت : تیم ب خواهان راه‌اندازی جنگ است. حکومت ایران بعد از این افشاگری با تجربه تورقوزآبو فوری مکان مورد نظر را نابود کرد .