هشدار اسرائیل به دولت های سوریه و لبنان: هرگونه تعرض حزب الله، موجب مسؤولیت سران دو کشور خواهد شد

اسرائیل در یک تلاش دیپلماتیک دیگر برای جلوگیری از بروز نبرد نظامی در مرزهای شمالی کشور، به دولت های لبنان و سوریه هشدار داد که مسئولیت هرگونه تعرض جنگی که از خاک آن دو کشور علیه اسرائیل روی دهد، متوجه دولت های دو کشور خواهد بود و با واکنش کوبنده اسرائیل روبرو خواهد شد.

این هشدار در رابطه با هلاکت یکی از فرماندهان حزب الله لبنان در خاک سوریه، در جریان حمله هوایی به مواضع وابسته به سپاه قدس ایران در حومه دمشق بود که در جریان آن بین هفت تا هشت تن از جنگجویان وابسته به رژیم ایران کشته شده اند که احتمالا یکی از آنها فرمانده نیروهای حزب الله بوده است.

در حالی که رژیم ایران در مورد حمله ای که به اسرائیل نسبت داده شده، همچنان به سکوت ادامه می دهد، حزب الله لبنان هلاکت فرمانده خود را مورد تایید قرار داد و حسن نصرالله تهدید کرد که از اسرائیل به شدت انتقام خواهد گرفت.

 

با آن که تهدیدهایی از این نوع، بارها از زبان سرکردگان حزب الله و گروه های دیگر شنیده شده، اسرائیل همیشه آن ها را جدی گرفته و واکنش احتمالی را برنامه ریزی کرده است.

روزنامه های اسرائیلی نوشتند که هشدار اسرائیل خطاب به دولت های سوریه و لبنان، که هدف از آن جلوگیری از تعرض حزب الله به خاک اسرائیل است، توسط نیروهای صلح بان سازمان ملل مستقر در مرزهای اسرائیل با لبنان و سوریه به آگاهی سران دو کشور رسانده شده است.

حادثه بمباران هوایی در حومه دمشق، روز چهارشنبه پیش روی داد و با آن که دولت سوریه و حزب الله لبنان آن را به اسرائیل نسبت داده اند، دولت اورشلیم واکنشی نسبت به آن نشان نداده است.

اقدام دیپلماتیک اسرائیل تلاش دیگری بود تا سران سوریه و لبنان لازم بدانند جلوی تعرض حزب الله را بگیرند. همچنین انتشار گسترده خبر آماده باش نظامی اسرائیل در مرزهای شمالی، رساندن این پیام و هشدار به حزب الله بود که هرگونه تعرضی با واکنش کوبنده روبرو خواهد گردید.

اسرائیل خواهان ادامه آرامش در مرزهای خود با لبنان است و حزب الله می داند که اگر به تعرضی دست بزند، به شدت سرکوب خواهد شد.

حسن نصرالله در مورد انتقام گیری از اسرائیل تاریخ مشخصی تعیین نکرده و مانند همیشه از اصطلاح “در شرایط مناسب” استفاده کرده که تعهد زمانی ایجاد نمی کند.

بنی گانتس وزیر دفاع و جایگزین نخست وزیر، در سخنان شب گذشته خود (شنبه) گفت که دولت اورشلیم، دولت های دمشق و بیروت را مسؤول هرگونه تعرض از خاک آن ها تلقی خواهد کرد و به واکنش خواهد پرداخت.

این سخنان در یکی از پایگاه های نظامی در شمال کشور و با حضور رئیس ستاد کل و امیران ارتش بیان گردید و گفته می شود که سازمان ملل آن را به آگاهی سران سوریه و لبنان رسانده است.

در روزهای اخیر و در رابطه با هواپیمای ماهان، برخی مقامات رژیم ایران که از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران بوده اند، دوباره اسرائیل را مورد تهدیدهای جنگی قرار دادند.

شبکه تلویزیونی المیادین در بیروت که متعلق به حزب الله لبنان است و هزینه آن را حکومت اسلامی ایران می پردازد، در گزارشی تایید کرد که اسرائیل هشداری از طریق مقامات سازمان ملل برای حزب الله فرستاده، ولی حسن نصرالله در پاسخ گفته است که به این گونه هشدارها اعتنایی ندارد و طبق تصمیمات خود عمل خواهد کرد.