هشدار : ایران در معرض خشکسالی جدی است،  ۵۸ درصد حجم سدها خالی است

فراز رابعی، معاون مطالعات جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان، هشدار داد :  ۵۸ درصد حجم سدهای استان نسبت به وقوع خشکسالی شدید مشابه سال ۹۷ با کمبود آب روبروست .

وی افزود:  که کاهش ۳۳ درصدی آبدهی رودخانه‌ها باعث شده سدها آبگیری نشود و در حال حاضر ۵۸ درصد از حجم مفید سدهای خوزستان خالی است.

رابعی با اشاره به  گزارش مرکز ملی خشکسالی و اقلیم شناسی هواشناسی، گفت: همه کشور با خشکسالی بی‌سابقه‌ای دست به گریبان است، وی تاکید کرد :  معتقدیم خشکسالی تابستان امسال در خوزستان مشابه سال ۹۷ خواهد بود، اگر چه شرایط در حوضه‌های دز و کرخه از سال ۹۷ نیز بدتر است.

وی گفت  که استان‌های همجوار که تامین کننده آب خوزستان هستند همچون لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد، نیز جزو کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور به شمار می‌آیند و از طرفی به دلیل کاهش بارش، آوردها به خوزستان از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۳ درصد نسبت به سال‌های نرمال کاهش داشته است.

رابعی در ادامه دوباره تاکید کرد که حجم آوردها در این مدت در حوضه دز ۴۳ درصد کاهش، حوضه کرخه ۴۰ درصد کاهش، حوضه کارون ۲۴ درصد کاهش، حوضه مارون ۳۱ درصد کاهش و حوضه جره ۴۶ درصد کاهش داشته است.

معاون  سازمان آب و برق خوزستان همچنین نسبت به تکرار شوری آب در آبادان و خرمشهر چون تابستان ۸۷ ابراز نگرانی کرد و اضافه کرد که کاهش ذخیره سدها بر تولید برق آبی نیز تاثیر خواهد داشت و پیش بینی می‌شود تولید انرژی ۳۰ درصد نسبت به پارسال کاهش یابد.