هشدار دبیر کل اتحادیه عرب به ایران و ترکیه: از دخالت دست بردارید و در فکر احیای امپراطوری نباشید

دبیرکل اتحادیه عرب، در واکنش به دخالت های گسترده رژیم ایران و دولت اسلامگرای ترکیه برای دخالت در امور کشورهای عرب، خطاب به گفت: با جاه‌طلبی به دنبال احیای امپراطوری‌های گذشته خود هستید

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب، در افتتاحیه کنفرانس علمی «جهان عرب و چالش‌های آینده» که در قاهره برگزار شد،  رژیم  ایران و ترکیه را به “جاه‌طلبی” و دنبال کردن احیای “امپراتوری‌های گذشته خود” متهم کرد.

ابوالغیط در ادامه افزود:  «جهان عرب در حال حاضر، چالش‌های همسایگان منطقه‌ای خود را تحمل کرده است. اما حکومت ایران و ترکیه هم چنان به ناامنی و آشوب در منطقه دامن می زنند و تنها به دنبال احیای امپراطوری‌های گذشته خود در منطقه  و جاه طلبی و  تحمیل نفوذ خود رقابت می‌کنند».

وی گفت: دو  کشور با قلدری سعی دارند تا منطقه را ناامن کنند .

دبیرکل اتحادیه عرب افزود:  تهران و آنکارا با بهره‌برداری از “اسلام سیاسی” این رفتار را برای آینده‌ای قابل پیش‌بینی و با هدف توجیه دخالت در امور جهان عرب ادامه می‌دهند.

ابوالغیط تاکید کرد: «ما باید همسایگان خود را متقاعد کنیم که استفاده از دین را برای دستیابی به منافع ملی خود متوقف کنند».

او همچنین به لزوم آمادگی کشورهای عرب برای مواجهه با تحولات سریع در جهان اشاره کرد.

حکومت ایران  ‌هیچ چشم‌اندازی غیر از مرگ و تنفر و خشونت و ویرانی در چهل سال اخیر عرضه نکرده است. هرجای دنیا هم رژیم ایران  ‌پا گذاشته با خود ویرانی و قتل و خشونت و جنگ به همراه آورده، یا آن‌ها را افزایش داده است.

کشورهای عرب‌ در منطقه  معتقدند ایران پس از سقوط حکومت پهلوی مدام در حال تلاش برای تغییر توازن قدرت در منطقه به نفع خود است. این بینش پس از اعتراضات مردم کشورهای عربی در سال ۲۰۱۱ شدت گرفت. کشورهای شورای همکاری خلیج فارس معتقدند آن دسته از قیام‌هایی که در کشورهای شبه جزیره عربستان رخ می‌دهد، همگی به پشتوانه رژیم ایران و گروهای تروریستی وابسته به این حکومت  انجام می‌گیرد. به این دلیل که مردم کشورهای عربی منطقه حکومت‌های خود را دوست دارند و تنها رژیم ایران است که با آن‌ها به خاطر سنی بودنشان  مخالف است.