هشدار درباره ۴ رقمی شدن جانباختگان کرونا

corona khamenei

علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی “شهید بهشتی”، با هشدار نسبت به احتمال چهار رقمی شدن مرگ‌های کرونایی گفت: «دولت جدید باید وضعیت را درک کند و حرف‌های کارشناسی وزارت بهداشت را گوش کند و به آن عمل کند».

علیرضا ناجی، درباره روند فعلی بیماری کووید ۱۹ با غلبه سویه دلتا در ایران، گفت: «اولا باید توجه کرد که هنوز در برخی شهرها به قله پیک پنجم نرسیده‌ایم. درباره شهرهایی که اقدامات درست انجام شد، پیک کنترل شد. به عنوان مثال در استان سیستان و بلوچستان با ورود گروه دکتر سوری و واکنش سریع که اقدامات مناسب را انجام دادند، روند نزولی را شاهدیم، اما در بسیاری از شهرها هنوز این روند نزولی وجود ندارد. به عنوان مثال در استان خراسان و مشهد می‌بینیم که هنوز به پیک قله نرسیدیم».

وی افزود: «اینکه دست روی دست بگذاریم و نظاره‌گر باشیم تا بیماری سیر طبیعی خودش را طی کند، تاسف‌بار است، بلکه باید اقدامات لازم را انجام دهیم. در حال حاضر احتیاج داریم، به جز اینکه شهرها را واقعا لاک‌داون کرده و سکون ایجاد کنیم، به انجام تست‌های بسیار زیاد روی آورده و به صورت مناسب به بیماران رسیدگی کنیم. حال این رسیدگی می‌تواند درمان سرپایی، قرنطینه کردن و ایزولاسیون و… باشد و در کنار آن واکسیناسیون را هم افزایش دهیم. این قوانین باید به درستی انجام شود».

ناجی با بیان اینکه هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که تسهیلات نامنتهی برای خدمت‌رسانی در سیستم درمانی به مردم داشته باشد، گفت: «بنابراین باید از وقوع بحران جلوگیری شود. به عنوان مثال ما می‌دانستیم که واریانت آلفا از کشور همسایه به خوزستان آمده، اما عکس‌العملی نشان ندادیم. پشت سر آن حتی مسافرت‌های عید را انجام دادیم و این بلا سر کشور آمد. بعد هم در خیز پنجم واریانت دلتا و بتا از جنوب کشور، وارد شد و نگاه کردیم، نگاه کردیم و نگاه کردیم تا تمام استان‌هایمان یکی یکی قرمز شدند، ویروس در سراسر کشور پخش شد و حالا در یک بحرانی افتادیم که می‌خواهیم چاره کنیم».

ناجی گفت: «این روش، کار کنترل علمی کووید نیست، بلکه از جان مردم مایه گذاشتن است. روش و اقداماتی که انجام می‌دهیم، اصلا درست نیست. در این شرایط ممکن است مرگ‌هایمان چهار رقمی هم بشود. چیزی که اکنون با مرگ ۷۰۹ تایی می‌بینیم، مربوط به دو هفته قبل است. با توجه به این شرایط همچنان در هفته‌های آینده باید انتظار مرگ‌های این چنینی و حتی بالاتر را داشته باشیم».

بی کفایتی حکومت ایران در مدیریت و کنترل بحران کرونا، تا کنون جان صدها هزار ایرانی را گرفته و ده‌ها میلیون نفر را به این بیماری مبتلا کرده است.

ممنوعیت واردات واکسن‌های موثر کرونا از آمریکا و بریتانیا، جنایتی بود که علی خامنه‌ای در حق مردم ایران مرتکب شد و به باور بسیاری از مردم ایران، او باید محاکمه و مجازات شود.