هشدار دوباره نتانیاهو به حکومت ایران و سرکردۀ حزب الله لبنان: هیچ تعرضی را تحمل نخواهیم کرد

نخست وزیر اسرائیل امروز (یکشنبه) یک بار دیگر به حکومت اسلامی ایران و حزب الله لبنان هشدار داد که اسرائیل نخواهد گذاشت سپاه قدس در سوریه پا بگیرد و یا حزب الله از خاک لبنان، به تعرض علیه اسرائیل دست بزند.

این سخنان را بنیامین نتانیاهو در نشست هفتگی هیات دولت و پیش از آغاز جلسه بیان کرد و هشدار داد که اسرائیل از امنیت خود قاطعانه دفاع خواهد کرد.

این نخستین بار نیست که نتانیاهو چنین امری را به عنوان سیاست راهبردی اسرائیل مطرح می سازد. در طول کمتر از سه سال اخیر، نیروی هوایی اسرائیل هر مرکزی را که برای استقرار دائم نیروهای قدس در خاک سوریه برپا شده ویران کرده و همچنین انبارهای اسلحه ای را که از ایران به سوریه قاچاق شده منفجر ساخته است.

نتانیاهو در جلسه امروز هیات دولت تاکید کرد که اظهارات امروز او سیاست همیشگی دولت اسرائیل بوده و اسرائیل اجازه نخواهد داد نیروهای نظامی وابسته به رژیم ایران در خاک سوریه و در نزدیکی خاک اسرائیل مستقر شوند.

این سخنان در حالی بیان می شود که بحران نظامی در مرز اسرائیل با سوریه و لبنان بالا گرفته و ارتش اسرائیل برای رویارویی با هرگونه تعرضی، به حال آماده باش درآمده و بر شمار واحدهای نظامی خود در مرزهای شمالی افزوده است.

نتانیاهو در ادامه سخنان خود تاکید کرد که از دیدگاه اسرائیل، دولت های لبنان و سوریه، مسؤول هرگونه تعرضی خواهند بود که از خاک آن ها علیه اسراییل صورت گیرد.

این هشدار، پیشتر توسط وزیر دفاع اسرائیل نیز به آگاهی مقامات رسمی دمشق و بیروت رسیده است.

نتانیاهو گفت که ارتش اسرائیل آمادگی کامل دارد هرگونه تعرض را با ضربات کوبنده خنثی سازد.

رئیس ستاد کل ارتش ایالات متحده، ژنرال مارک میلی، روز آدینه (پریروز) به طور ناگهانی به اسرائیل آمد و در یک اقامت چند ساعته، با نخست وزیر، وزیر دفاع، رئیس ستاد ارتش، وزیر امور خارجه، و رئیس موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) گفتگوهای مهمی انجام داد که درباره آن هیچ توضیحی انتشار نیافته است.