هشدار رئیس ستاد: کاهش بودجه نظامی اسرائیل، موجب افزایش خطرات امنیتی می شود

ژنرال آویو کوخاوی نسبت به کاهش بودجه امنیتی، هشدار می دهد

رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل هشدار داد که اگر دولت بخواهد از بودجه نظامی کشور بکاهد، امنیت کشور را به شدت به خطر خواهد انداخت. به دنبال بحران مالی ناشی از کورونا، و پس از آن که دولت جدید با سی و شش وزیر و ۱۶ معاون وزیر اداره امور کشور را به دست گرفت، برنامه آن است که از بودجه همه وزارتخانه های کاسته شود، تا بتوان هزینه های جدید را تامین کرد. ولی ژنرال آویو کوخاوری رئیس ستاد کل هشدار می دهد که با شدت گیری خطرات امنیتی علیه اسرائیل، که به ویژه از تهدیدهای نظامی و جنگی رژیم ایران و حزب الله لبنان ناشی می شود، هرگونه کاهش بودجه، ممکن است امنیت کشور را به خطر اندازد.

در یک گزارش دیگر آمده است که ارتش قصد دارد برخی امتیازات مالی را که به ارتشیان تعلق می گیرد کاهش دهد و یا بکلی باطل سازد. یکی از این امتیازات آن است که اعضای نیروی هوایی اسرائیل و برخی واحدهای دیگر، در سن ۴۵ سالگی بازنشسته می شوند و حقوق بازنشستگی آنها بسیار بالاست و به حدود هفتاد درصد از حقوق عادی می رسد. پیشنهاد آن است که این افراد تا سن بالاتری به خدمت ادامه دهند. ولی در عین حال، افرادی که در واحدهای رزمی ارتش خدمت می کنند، بتوانند در سن ۴۳ سالگی به دریافت حقوق بسیار خوبی بازنشسته شوند.همچنین تصمیم بر آن است که نظامیان در رشته کامپیوتری و امور سایبری از حقوق ماهیانه و مزایای بیشتری برخوردار گردند.

یکی از شیوه های جدیدی که ارتش اسرائیل قرار است در پیش گیرد، کوتاه کردن زمان جنگ های آینده است. در حالی که اسرائیل در سال ۱۹۶۷ توانست در یک جنگ شش روزه، سه کشور عربی همسایه را به شکست بکشاند، در سال های بعد، جنگ ها مرتبا طولانی تر شد و در یک مورد حتی ۳۴ روز ادامه یافت که هزینه مالی آن سنگین است و تلفات جانی بیشتری نیز به دنبال دارد.

سیاست راهبرد ی جدید اسرائیل آن است که اگر در آینده جنگی روی دهد، ارتش اسرائیل بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن، دشمن را از پای درآورد و جنگ را به پایان برساند.

در حال حاضر، دولت از بخشی از توانایی های ارتش در مبارزه با ویروس کورونا نیز استفاده می کند که این امر هم موجب افزایش هزینه های ارتشی شده است.