هشدار روحانی: «اگر اروپا به قول هایی که به ایران داده عمل نکند، رژیم گام بلند دیگری در نقض برجام برمی دارد»

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران هشدار داد که اگر اروپا به تعهداتش عمل نکند، ایران بار دیگر سطح اجرای تعهداتش را در برجام نقض خواهد کرد .اتحادیه اروپا هشدار داد با گام‌های بیش‌تر ایران در نقض برجام، اروپا نیز خروج از آن را در نوامبر آغاز می‌کند

روزنامه گاردین در گزارشی نوشته است  که اتحادیه اروپا در یک نشست خصوصی به ایران هشدار داد ه است که اگر تهران گام‌های بیشتری در نقض برجام بردارد، مجبور خواهد شد خروج از برجام را در ماه نوامبر آغاز کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز پیش از هشدار اتحادیه اروپا  در گزارشی اعلام کرد ایران با غنی‌سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای پیشرفته‌ و برنامه‌ریزی برای نصب تعداد بیشتری از این سانتریفیوژها نسبت به آنچه پیش‌تر تعیین کرده بود، دوباره توافق هسته‌‌ای برجام را نقض کرده است.

در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است: «۲ روز پیش  آژانس تایید کرد همه آبشارها (رشته سانتریفیوژها) که قبلا در خطوط ۲ و ۳ تحقیق و توسعه نصب شده بودند، در حال انباشت و یا برای آماده‌سازی برای انباشت اورانیوم غنی‌شده بوده‌اند».

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز  بعد از برگزاری جلسه وزرای خارجه کشورهای ۴+۱، گفت: «نجات برجام دشوارتر شده است.» همزمان یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی،  بیانیه دو روز پیش سران آلمان، فرانسه و بریتانیا را «تیر خلاص به برجام» خواند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در پایان نشست وزرای امور خارجه کشورهای طرف برجام  به صراحت از دشواری نجات برجام سخن گفت و تاکید کرد: «با این‌که حفظ برجام به سود همه است اما نجات آن دشوارتر شده است».

موگرینی همچنین از اقدامات جمهوری اسلامی ایران که تحت عنوان «نقض  تعهدات برجامی» به اجرا گذاشته شده است، انتقاد کرده و گفته است : «تدابیر تهران قابل بازگشتند اما از ایران می خواهیم با تجدیدنظر در این تصمیم خود، برجام را کامل اجرا کند.»

حکومت ایران از ۴ ماه پیش با خروج آمریکا از برجام، تاکنون در سه مرحله که با عنوان نقض تعهدات برجامی از بخش‌های عمده‌ محدودیت‌هایی تعیین شده در برجام عبور کرده است.

حکو مت ایران پیشتر در دو اقدام که آن را گام‌های اول و دوم نقض  تعهدات برجامی عنوان کرد ابتدا از سقف تعیین شده در برجام برای ذخیره حداکثر ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور کرد و سپس سطح غنی‌سازی در مجتمع هسته‌ای نطنز را از سطح  ۳/۶۷ درصد تعیین شده در برجام فراتر برد و به ۴/۵ درصد رساند.