هشدار سازمان بهداشت جهانی: «برگزاری تجمعات مختلف در ایران می تواند شیوع کورونا را پیچیده تر کند»

شمار قابل توجهی از مردم ایران، بی توجه به توصیه‌های بهداشتی، در خیابانها و مراکز عمومی رفت و آمد می‌کنند!

مبیکل رایان، مدیر برنامه اروژانس سازمان بهداشت جهانی، گفت: «دیدارها، اجتماعات و جشن های مختلف از جمله مجالس مذهبی بسیار مهم هستند. با این حال، در شرایط کنونی لازم است شیوه انجام آنها در کشورهایی مانند ایران تغییر یابد. برای جلوگیری از شیوع بیماری لازم است افراد از نظر جسمی جدا شوند».

رایان تاکید کرد: «تجمعات گسترده که در طی آن ابتدا مردم از سراسر کشور گرد هم می آیند و بعد از آن به دیگر مکان ها سفر می‌کنند، نه تنها می توانند اوضاع را پیچیده‌تر کند، بلکه در گسترش بیشتر بیماری نیز نقش دارد».  این مقام سازمان بهداشت جهانی هشدار داد که “آنها می توانند بسیار خطرناک باشند”.

وی افزود: “در این شرایط، مردم باید به دستورالعمل های دولت ایران و مقامات سایر کشورها در خاورمیانه گوش دهند تا تجمعات گسترده در ابعاد مختلف منتفی شوند. و ما از این تلاش های دولت ها حمایت خواهیم کرد”.

رایان  خطاب به مردم ایران گفت: «هرچه قدر هم دلایل مهم و خوبی برای در کنار هم بودن داشته باشید، باید به فکر سلامتی خود و دیگران باشید. مقامات حکومت ایران باید این جلسات را تعطیل کنند».

همه گیری ناشی از بیماری ویروس کرونا در اواخر سال ۲۰۱۹ در مرکز چین ثبت شد، پس از آن به بیش از ۱۵۰ کشور جهان سرایت کرد و توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک بیماری همه گیر درجهان شناخته شد. براساس آخرین داده‌ها، بیش از ۲۹۰ هزار نفر در جهان آلوده شده اند و حدود ۱۲ هزار مرگ و میر ثبت شده است.