هشدار سازمان ملل:  یمن در آستانه بدترین قحطی جهان طی دهه‌های اخیر است

در همان حال که تلاش های بین المللی برای برقراری آتش بس در یمن هنوز به نتیجه ای نرسیده، دبیرکل سازمان ملل هشدار داد که فجایعی انسانی در سرزمینی که به میدان نبرد بین رژیم ایران و دولت عربستان سعودی مبدل گردیده، در بدترین شرایط قرار دارد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، درباره بحران شدیدی که در یمن ایجاد شده، هشدار داد و گفت:  « یمن در معرض گرفتار شدن در بدترین قحطی جهان طی دهه‌های اخیر قرار دارد و نسبت به پیامدهای هرگونه اقدام یک‌طرفه آمریکا در تحریم شبه‌نظامیان حوثی یمن هشدار داد».

خبرگزاری  رویترزدر این باره نوشت:  سازمان‌های کمک‌رسانی بین‌المللی هشدار داده‌اند اقدام احتمالی آمریکا در تروریست شناختن حوثی‌ها، امکان کمک‌رسانی به یمن محدودتر از گذشته خواهد شد.

گوترش در ادامه افزود:  با توجه به وضعیت موجود در ارتباط با قحطی و نیز با توجه به پیشبرد مذاکرات صلح در این کشور، هرگونه اقدام یک‌طرفه‌ای که شرایط را متشنج تر کند نتیجه مثبتی نخواهد داشت.

دبیرکل سازمان ملل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «در نبود اقدامات فوری، ممکن است میلیون‌ها نفر جان خود را از دست بدهند».

سارا الزوکا ی سخنگوی کمیته بین المللی صلیب سرخ در خاورمیانه، نیز اعلام کرد:   به علت جنگ داخلی ۴ ساله در این کشور و بحران انسانی که به بالاترین سطح خود رسیده است، میلیون های یمنی گرسنه به خواب میروند و اکثر این افراد روزانه تنها یک وعده غذا می خورند.

سخنگوی صلیب سرخ با اشاره به اینکه عده کثیری از یمنی ها قادر به خرید مواد غذایی و داروی روزانه خود نیستند افزود:  پایان بخشیدن به درد و رنج مردم یمن، مستلزم یک تلاش قدرتمند سیاسی است.

میلیون ها انسان در یمن به علت جنگ داخلی در این کشور که از ۴ سال پیش آغاز شده است، گرسنه به خواب میروند.

خوزه گرازیانو داسیلوا مدیر کل سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، در نشست روز ششم نوامز سازمان ملل اعلام کرد: “شاهد یک بحران انسانی بی سابقه در یمن هستیم”

لیز گراند هماهنگ کننده سازمان ملل در امور یمن نیز گفته است که  گرسنگی ۱۳ میلیون نفر را در این کشور تهدید میکند. ممکن است این وضعیت به وخیم ترین بحران گرسنگی در قرن حاضر تبدیل شود.

سخنگوی یونیسف نیز اعلام کرد، ۴۰۰ هزار کودک در یمن با بدترین شکل تغذیه مواجه هستند.

در کشور یمن که از مدتها پیش با بی ثباتی سیاسی از سوی حوثی ها،  نیروهای وابسته به حکومت ایران روبرو شده است، درگیری هایی که مدت هاست مابین حوثی ها ،  و دولت رسمی یمن به وقوع میپیوندد. حوثی ها از سپتامبر ۲۰۱۴ کنترل صنعا و دیگر مناطق را به دست گرفته و نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی نیز از مارس ۲۰۱۵ در برابر حوثی ها از حکومت یمن دفاع میکند.

این کشوربا یک فاجعه انسانی رو در روست. فاجعه ای که حکومت ایران در آن نقش موثر و اساسی دارد ، اما تاوان آن را غیرنظامیان در نتیجه گرسنگی، حملات هوایی و ابتلا به بیماری وبا پس میدهند.