هشدار فیفا به حکومت ایران: «یا محرومیت شما زا بازی های بین المللی، و یا حضور زنان در ورزشگاه»

فدراسیون جهانی فوتبال  پیشتر اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی تا نهم شهریورماه سال جاری فرصت دارد  تا مسئله ورود زنان به ورزشگاه‌ها را حل کند

فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) اعلام کرد : حکومت ایران باید انتخاب کند تعلیق تیم‌های فوتبال از مسابقات بین‌المللی  یا حضور زنان در همه مسابقات فوتبال در ایران .آخوند منتظری ،دادستان حکومت اسلامی ایران، فیفا چه کار دارد که زنان ما باید به ورزشگاه بروند .

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، در گفت وگو با  رادیو فردا گفت: «زنان در ایران باید اجازه حضور در همه مسابقات فوتبال کشورشان  را داشته باشند»ما بارها با مقامات ورزشی ایران و رییس جمهوری ایران مکاتبه و گفت و گو کردیم که چرا به زنان در ایران اجازه ورود به ورزشگاه را نمی دهند و بسیاری ازآنان مجبورند که خود را به شکل مرد یا پسر درآورده تا به ورزشگاه بیایند این درست نیست .

فدراسیون جهانی فوتبال  پیشتر اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی تا نهم شهریورماه سال جاری فرصت دارد  تا مسئله ورود زنان به ورزشگاه‌ها را حل کند.

دراین  گزارش آمده است که فیفا  پیشتر تهدید کرده بود که در صورت مهیا نشدن شرایط ورود آزادانه زنان به ورزشگاه‌ها برای تماشای دیدارهای داخلی و خارجی، فوتبال ایران را به صورت گام‌به‌گام با اقدامات تنبیهی و در نهایت تعلیق مواجه خواهد کرد.

محمدرضا داورزنی، معاون وزیر ورزش  حکومت ایران، گفته است: «برای حضور زنان در بازی‌های لیگ برتر خیلی اعتقادی نداریم و شرایطش برای لیگ مهیا و مناسب نیست».

محمدجعفر منتظری دادستان حکومت ایران هم انتقاد کرده و گفته بود: «فیفا چکار دارد به اینکه تعدادی از تماشاگرانی که به ورزشگاه می‌روند حتماً باید زن باشند؟ دلشان برای زنان ما سوخته؟»

در این گزارش آمده است : آیا ادعای وزیر ورزش جمهوری اسلامی ایران، هیات رئیسه فدراسیون فوتبال و مسئولین سازمان لیگ درباره عدم الزام فیفا به حضور زنان در رقابت‌های داخلی صحت دارد؟ در صورت تداوم ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها، فیفا در اجرای بند اول از ماده چهارم اساسنامه‌اش چه تصمیمی خواهد گرفت؟

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا،  در گفت و گوی تلفنی با رادیو فردا گفته است : «همان‌طور که بارها توسط فیفا و رئیس فیفا بیان شده، هدف ما این است که زنان اجازه حضور در همه مسابقات فوتبال در ایران را داشته باشند».

فدراسیون جهانی فوتبال افزود: «ما با مقامات فوتبال ایران، همچنین مقامات دولتی ایران در رابطه با این موضوع مهم وارد گفت‌وگو شده‌ایم که مذاکرات همچنان ادامه دارد».

جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا، پیشتر در نامه ای به فدراسیون فوتبال حکومت  ایران نوشته بود که «متاسفانه تعدادی از زنان که خواهان حضور در ورزشگاه بودند بازداشت شدند و این برخلاف قولی است که رئیس‌جمهور روحانی در سال گذشته  به ما داد».

رییس فیفا گفت : «فیفا می‌خواهد اطمینان پیدا کند که زنان قادر خواهند بود در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ که از ماه اکتبر آغاز می‌شود، حضور داشته باشند».

اولین میزبانی ایران روز پنجشنبه ۱۸ مهر امسال است و شاگردان مارک ویلموتس، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، در ورزشگاه آزادی مقابل کامبوج قرار می‌گیرند

فیفا  پیشتر در نامه ای رسمی به فدراسیون‌های فوتبال اعلام کرده بود که دخالت ارکان سیاسی یک کشور در مسائل فوتبال می‌تواند موجب تعلیق تیم‌های فوتبال از مسابقات بین‌المللی شود.

این فدراسیون تاکید کرده است که ممانعت از ورود زنان و تکرار وقایعی که موجب آزردگی زنان برای ورود به ورزشگاه ها شده است می‌تواند عواقب سنگینی برای فدراسیون فوتبال و تیم ملی ایران در پی داشته باشد.

مسئولین ورزش ایران در دوره‌های مختلف، با پیش کشیدن مباحثی مانند «حساسیت‌های فرهنگی و فراهم نبودن زیرساخت‌ها»، فیفا را مجاب کرده‌اند تا صبور باشد و وقت بیشتری به ایران بدهد.