هشدار مسئولان درمانی: بیمارستان‌های خصوصی ایران در معرض ورشکستگی قرار دارند 

رئیس تشکل بیمارستان های خصوصی در ایران هشدار داد که پس از شیوع کورونا، و در همان حال که ایران به خدمات بهداشتی و درمانی بسیار گسترده تری نیاز دارند، اکثر بیمارستان های خصوص با وضع مالی بسیاری وخیمی روبرو شده اند و بسیاری از آن ها در آستانه ورشکستگی قرار گرفته اند.

دکتر ایرج خسرونیا، رئیس هیئت مدیره انجمن بیمارستان‌های خصوصی کشور در این زمینه، از ورشکستگی ۶ بیمارستان در تهران خبر داد.

خلیل علیزاده رئیس بیمارستان آتیه تهران  نیز پیشتر گفته بود:  ۵۰ درصد کادر بیمارستان و به عبارت دیگر ۶۰۰ نفر از ۱۲۰۰ کادر درمان کار خود را از دست داده اند.

به گزارش فرارو، هرچند مقابله با کرونا بر دامنه بحران مالی بیمارستان‌های خصوصی افزود، اما به گفته اغلب کارشناسان خیلی پیش از این طرح تحول سلامت، عدم پایبندی بیمه‌ها به تعهدات‌شان، تحریم‌ها، افزایش نرخ دلار و ناهمخوان بودن تعرفه بیمارستان‌های بخش خصوصی با نرخ تورم، زمینه آن را فراهم کرده بود.

ایرج خسرونیا، رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران  سه سال پیش در  انتقاد از عملکرد بیمه‌ها خبر از ورشکستگی بیمارستان‌ها داده و گفته بود این ورشکستگی شامل بخش دولتی و بیمارستان‌های درجه ۳ و ۴ بخش خصوصی نیز می‌شود.

سرنوشتی که بحران مالی بیمارستان‌ها آن را رقم زده و بیمارستان‌های خصوصی را هدف خود قرار داده است.

ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت نیز در‏این گفته بود: «متاسفانه در مسیر اجرای طرح تحول سلامت، شاهد کم کاری بیمه‌ها بودیم و همین مسئله باعث شده، بیمارستان‌ها دچار مشکل شوند. زیرا وقتی بیمارستان نتواند بدهی خود به شرکت‌های تجهیزات پزشکی و دارویی به موقع پرداخت کند، قطعا با مشکل در ارائه خدمات مواجه خواهد بود که این مسئله ناشی از عدم پرداخت به موقع مطالبات بیمارستان‌ها از سوی بیمه‌هاست».

بیمارستان‌ها ی خصوصی همچنان درگیر کلاف مشکلات اقتصادی خود بودند که سال گذشته  با شیوع کرونا ویروس پایان پذیرفت و باری سنگین بر دوش شانه‌های ناتوان اقتصاد درمان کشور گذاشت.

دکتر حسین کرمانپور مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی نیز در این باره گفته بود: اغلب بیمارستان‌های خصوصی با بحران اقتصادی جدی مواجه شده‌اند، کاهش مراجعات مردم به علت ترس از کرونا و به تعویق انداختن مراجعات غیر ضروری از یک طرف و دستورالعمل به تعویق انداختن خدمات پزشکی الکتیو “غیر ضروری”از سوی دیگر و البته افزایش بار هزینه‌های بهداشتی در بحران کرونا، این بیمارستان‌ها را به مرز ورشکستگی کشانده است.

دکتر حسین کرمانپور افزود: بیمارستان‌هایی که در این شرایط بیمار پذیرش می‌کنند ناگزیر از پرداخت هزینه سنگین گندزدایی و ضدعفونی کردن بخش‌های بیمارستانی هستند. ضد عفونی هر روزه همه قسمت‌های بیمارستان با محلول‌های ضدعفونی کننده در مقابل چشم بیماران و تهیه مواد ضدعفونی‌کننده برای استفاده مردم در سالن‌ها در شرایطی که این محلول‌ها گران و کمیاب هستند بار مالی اضافه‌ای بر دوش این بیمارستان‌ها است که پیش از این نیز درگیر تنگنای اقتصادی بودند.

از این منظر، تهیه اقلام بهداشتی دیگر از جمله ماسک و لباس‌های حفاظتی نیز از دیگر هزینه‌های بار شده بر دوش نحیف اقتصاد ضعیف بیمارستان‌های خصوصی است.