هشدار وزارت دفاع بریتانیا به رژیم ایران: از کشتی ها و دارایی هایمان در منطقه حفاظت می کنیم

هشدار وزارت دفاع بریتانیا به رژیم ایران: از کشتی ها و دارایی هایمان در منطقه حفاظت می کنیم

به گزارش خبرگزاری رویترز، توبیاس ال ‌وود، معاون وزیر دفاع بریتانیا، امروز (یکشنبه )  در یک مصاحبه تلویزیونی به ایران هشدار داد و گفت:   « ایران باید بداند که بریتانیا مصمم به حمایت از دارایی‌های خود در منطقه است.».

همزمان با این هشدار، ساندی تایمز در شماره امروز خود (یکشنبه ) نوشت:  « در پی حملات اخیر به دو نفتکش در دریای عمان، بریتانیا در حال اعزام ۱۰۰ نفر از تفنگداران ویژه دریایی خود به منطقه خلیج فارس است. ».

ساندی تایمز به نقل از منابع نظامی نوشت: ۱۰۰ تفنگدار نیروی دریایی سلطنتی از پایگاهی نزدیک به بندر پلیموث انگلیس راهی خلیج فارس می‌شوند و قرار است یک نیروی واکنش سریع به نام “گروه ۱۹”را تشکیل دهند.

در این گزارش آمده است که این نیروهای ویژه برای حفاظت از کشتی‌های بریتانیایی، از پایگاهی جدید در بحرین به گشت‌زنی در منطقه خواهند پرداخت.

بریتانیا دو روز پیش (جمعه ) اعلام کرد که ” ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی” مسئول حملات به نفتکش‌ها در دریای عمان  است و تائید کرد که هیچ نیروی دولتی یا غیردولتی دیگری نمی تواند عامل این حملات باشد.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا،گفته بود: بریتانیا این حملات را محکوم می کند و ایران متهم به نقض  قوانین و هنجارهای بین المللی کرد.

وی افزود: حملات اخیر به نفتکش‎ها “بر اساس سابقه ایران در بی‎ثبات‌سازی انجام شده و یک خطر جدی برای منطقه است.”

بسیاری از رسانه های وابسته به حکومت ایران اعلام کردند که بدنبال این اتهام،  وزارت خارجه جمهوری اسلامی “سفیر بریتانیا “در تهران را احضار کرده و مراتب “اعتراض شدید” به مواضع لندن مبنی بر نقش جمهوری اسلامی در این مورد به وی ابلاغ شده است.

در حالیکه راب مک‌ایر، سفیر بریتانیا در ایران، در پیامی در مورد این “احضار” نوشته است: «جالب است و برای من خبر جدیدی است. من خود دیروز درخواست یک دیدار فوری با وزارت خارجه “ایران” کردم و درخواستم اجابت شد. احضاری در کار نبود. اگر احضار رسمی می‌شدم البته که پاسخ می‌دادم، مانند همه سفرا.».