هشدار وزیر دفاع به جهاد: با ادامه تعرض، شب را بروز نخواهید رساند. اشتاینیتس: اخطاری به رژیم ایران بود

جنگنده های اسرائیلی، مواضع جهاد اسلامی در غزه را بمباران کردند و دود غلیظی آسمان آن نقطه را فرا گرفته بود

وزیر دفاع جدید اسرائیل، نفتالی بنت، که از دیروز عهده دار این سمت شد، در نخستین گفتگوی رسانه ای درباره نبرد موشکی با جهاد اسلامی آزادی فلسطین، هشدار داده گفت: «آنانی که قصد دارند به ما آسیب وارد کنند، ممکن است نتوانند شب را به صبح برساند». بنت که در گذشته همیشه تاکید کرده که باید سازمان های چریکی فلسطینی در غزه را کاملا ریشه کن ساخت، از جمله گفت: «ارتش اسرائیل به بیشترین تلاش خود ادامه می دهد، تا از این پس کودکان اسرائیلی بتواند سر راحت بر بالین بگذارند.

این سخنان در حالی بیان می شود که حملات موشکی پراکنده از داخل غزه به سوی خاک اسرائیل همچنان ادامه دارد.

منابع خبری گزارش می دهند که ارتش اسرائیل به انتقال جنگ افزار سنگین به اطراف نوار غزه ادامه می دهد و شمار اعلام نشده ای تانک و واحدهای توپخانه در خط مرزی مستقر گردیده است. همچنین جنگنده های نیروی هوایی اسرائیل همچنان در حال پرواز هستند تا هدف های نظامی جهاد اسلامی آزادی فلسطین را منهدم کنند.

ارتش در ساعات بامداد امروز (چهارشنبه) شمار بیشتری سامانه های ضد موشکی گنبد آهنین در نواحی مرکزی و پرجمعیت کشور در اطراف شهر تل آویو مستقر ساخت، تا نقشه جهاد اسلامی برای آسیب رساندن به این امکان حساس کاهش یابد.

در کنار سخنان امروز وزیر جدید دفاع، هشدار مشابهی خطاب به سرکردگان جهاد اسلامی آزادی فلسطین، از زبان دکتر یووال اشتاینیتس وزیر نیرو نیز شنیده شد. او گفت که اسرائیل به هرگونه تعرض از جانب سازمان های ترور و از جمله جهاد اسلامی آزادی فلسطین قاطعانه پاسخ خواهد گفت.

ولی اشتاینیتس که در گذشته سرپرست امور مربوط به ایران در کابینه بود، نام حکومت اسلامی ایران را به تعرضات جها اسلامی پیوند داد و گفت که واکنش ارتش اسرائیل، در ضمن نوعی هشدار به حکومت اسلامی ایران بوده که نشان می دهد اسرائیل قادر است از خود دفاع کند و بهتر است دشمنان، پیش از آن که به تعرض دست بزنند، به عواقب آن نیز بیاندیشند.

در روزهای گذشته احتمال داده شده بود که رژیم ایران، از روی ناامیدب به علت به نتیجه نرسیدن فشارهایش برای لغو تحریم های آمریکایی، ممکن است به حزب الله لبنان دستور دهد به تعرض موشکی علیه اسرائیل بپردازد. در آن هنگام گفته شد که به همین دلیل، اسرائیل در برابر تعرضات از غزه شکیبایی نشان می دهد که مبادا همرمان، از دو سو، هدف حمله نظامی قرار گیرد.

ولی تا هنگام تنظییم این خبر، خطری از جانب حزب الله لبنان احساس نشده و حسن نصرالله نسبت به این موضوع سکوت کرده است. ممکن است علت این عدم واکنش، گرفتاری های نصراله در داخل لبنان و بحران سیاسی در آن کشور است که با شعارهایی علیه عملیات فتنه گرانه حزب الله، از جانب گروه هایی از مردم لبنان همراه بوده است.

از هنگام آغاز جنگ موشکی در نخستین ساعات بامداد دیروز، حماس به طور نسبی سکوت کرده و می کوشد خود را از معرکه دور نگاه دارد. در حالی که اسرائیل در گذشته، حماس را مسؤول هرگونه تعرض می دانست که از غزه علیه اسرائیل انجام می گیرد، زیرا قدرت حکومت در غزه، در دست حماس قرار دارد، از دیروز، همه هدف هایی که بمباران شده به جهاد اسلامی تعلق داشته و اسرائیل امکان نظامی حماس را هدف حمله قرار نداده است.

در اسرائیل، ژنرال نیروهای ذخیره بنی گانتس، رهبر حزب آبی و سفید، که خود در گذشته رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل بوده، از اقدامات ارتش در رویارویی با جهاد اسلامی پشتیبانی کرد و آن را کاملا بجا و سنجیده دانست. نتانیاهو پیش از هلاک کردن بهاء ابوالعطا، گانتس را از این قصد آگاه ساخته بود.