هشدار پرزیدنت ترامپ: موشک های شلیک شده در بغداد، ساخت ایران است. آمریکا ساکت نخواهد نشست

khamenei

وزیر خارجه حکومت اسلامی ایران، هشدار پرزیدنت ترامپ علیه رژیم را، مانند همیشه به شوخی گرفت و پاسخ گزنده ای به او داد. ولی تحلیلگراان به رژیم ایران توصیه می کنند که این تهدید را جدی بگیرد و خود را وارد یک درگیری جنگی نسازد که بی تردید با وارد آمدن زیان سنگین به حکومت ایران به پایان خواهد رسید.

پرزیدنت ترامپ در هشداری که شب گذشته (چهارشنبه) به صورت یک پیام توییتری انتشار داد، با اشاره به حمله موشکی ناموفق روز یکشنبه به ساختمان سفارت آمریکا در بغداد، نوشت: «سفارت ما در بغداد روز یکشنبه هدف جند موشک قرار گرفت. ولی پرتاب موشک ها ناکام ماند. حالا حدس بزنید که این موشک ها از کجا آمده بود؟ از ایران.  و حالا سخن از حملات بیشتری علیه آمریکاییان در عراق در میان است».

پرزیدنت ترامپ پیشتر هشدار داده بود که اگر به جان یک آمریکایی آسیبی وارد آید، ایالات متحده هزار برابر پاسخ خواهد داد.

این واکنش رئیس جمهوری ایالات متحده در آستانه سالروز هلاکت قاسم سلیمانی بیان می شود که در یک هفته اخیر نیز فرماندهان سپاه پاسداران تهدید کردند که عملیات انتقام جویانه آن ها در راه است.

تصویری که دونالد ترامپ در توییتر خود همراه با پیام منتشر نمود که نشان میدهد موشکهای شلیک شده ساخت رژیم ایران بوده است

اعزام زیردریایی اتمی آمریکایی به حوزه خلیج فارس، نشان می دهد که دولت آمریکا در این هشدار خود جدی می باشد.

منابع خبری آمریکایی گفته بودند که ماه گذشته پرزیدنت ترامپ یک نشست مشورتی در کاخ سفید برگزار کرد و در آن از بلندپایگان حکومت خود پرسید که تا چه حد احتمال حمله نظامی به رژیم ایران وجود دارد. به گزارش خبرگزاری های بین المللی، مشاوران پرزیدنت ترامپ در پاسخ گفتند که چنین حمله ای در شرایط کنونی به صلاح آمریکا نیست.

در تهران نیز به شدت شایع شده بود که ممکن است پرزیدنت ترامپ در آخرین روزهایی که به ریاست جمهوری او باقی مانده یک ضربه شدید نظامی بر حکومت ایران وارد سازد.

با این همه، از قرائن چنین برمی آید که رژیم ایران، دست کم در رده دیپلماتیک آن، خواهان بروز جنگ نیست، زیرا از پیامدهای وخیم آن برای رژیم آگاهی دارد. یکی از نشان های این ارزیابی، واکنش سخنگوی وزارت خارجه ایران به خبر حمله موشکی ناموفق چهار روز پیش به سفارت آمریکا در بغداد بود که فقط چند قطعه متلاشی شده در محوطه داخلی سفارت خانه به زمین افتاد و خسارتی وارد نکرد.

در واکنش وزارت خارجه ایران ادعا شده که هرگز چنین حمله ای رخ نداده و آمریکا این خبر را جعل کرده تا به بهره برداری سیاسی بپردازد.

ولی کارشناسان امور امنیتی ایالات متحده، پس از بررسی دقیق قطعات به دست آمده گفتند: تردیدی نیست که این موشک ها ساخت حکومت ایران بوده است.

با نزدیک شدن سالگرد هلاکت قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس سرتروریست عراقی که در استخدام رژیم ایران بود، برخی کارشناسان امور امنیتی ارزیابی می کنند که رژیم قادر به عملی ساختن این تهدید خود نیست و حداکثر واکنشی که می تواند نشان دهد، انجام یک حمله موشکی دیگر به یک هدف آمریکایی در منطقه است. ولی حتی اگر چنین حمله ای صورت گیرد، به شیوه ای برنامه ریزی خواهد شد که آسیب جانی به سربازان آمریکایی وارد نیاید.

در مورد حمله موشکی ده ماه پیش به قرارگاه نظامیان آمریکایی در عین الاسد در خاک عراق، حکومت ایران پیشتر از طریق عراق، ارتش آمریکا را در جریان این حمله گذاشته بود که به اقدامات احتیاطی لازم دست بزند تا جان سربازان آمریکایی هنگام حمله موشکی در امان باشد.

واکنش محمد جواد ظریف به هشدار رئیس جمهوری ایالات متحده، مانند همه واکنش های پیشین او، تمسخرآمیز بود. ظریف در پیام خود ادعا کرد که پرزیدنت ترامپ برای سرپوش گذاشتن بر شکست های خویش است که به چنین تهدیدهایی متوسل می شود