هشدار چند عضو نظام پزشکی ایران به روحانی: خرید واکسن روسی خطرآفرین است

۹۸ تن  از اعضای مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، نسبت به “نحوه انتخاب، تایید و خرید” واکسن روسی کرونا هشدار دادند  و آن را “غیرموجه و خطرآفرین” دانستند.

در این نامه که  در وبسایت این سازمان منتشر شده، آمده است  که “واکسن روسی اسپوتنیک وی” تاییدیه‌های حداقلی جهانی را طی نکرده و اثربخشی و بی‌خطربودن آن در کشور تولیدکننده نیز با ابهام و اعتراض مواجه است».

در ادامه این نامه آورده اند که در دسترس نبودن ،اطلاعات شفاف از مراحل تحقیق و ساخت واکسن اسپوتنیک وی، تایید نشدن این واکسن از سوی “هیچ یک از منابع معتبر جهانی”، تردید در “اثربخشی و بی‌خطری آن توسط مجامع جهانی و حتی شخصیت‌های علمی ستاد کروناگ و در اختیار قرار ندادن “مدارک و مستندات و دلایل تایید این واکسن” به جامعه پزشکی ایران، دلایل نمایندگان مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی کشور برای “غیر موجه و خطرآفرین” بودن خرید واکسن روسی است.

اعضای مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی ایران نوشته اند:  «جامعه پزشکی کشور پس از یک سال تلاش، چشم انتظار تدبیر و اقدامی عاجل برای واکسیناسیون سراسری با واکسنی معتبر است که روند علمی و معقول تایید و تهیه را طی کرده باشد».

آنان در این نامه  از دولت روحانی خواستند «با در نظر گرفتن جمیع شرایط نسبت به خریداری بهترین واکسن‌های موجود دنیا از شرکت‌های چندملیتی اقدام» کند.

اعضای مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی ایران همچنین «هرگونه تعلل، تاخیر، ملاحظه‌کاری و مسامحه در این زمینه را غیر قابل قبول، نابخشودنی و تحمل‌ناپذیر» دانستند.

یک روز پیش از انتشار این نامه نیز حسین کرمانپور، مدیرکل روابط عمومی این سازمان،‌ گفته بود: «کسانی که نخواهند واکسن مصوبه سازمان بهداشت جهانی را داشته باشند،‌ مسئولیتش را باید بپذیرند».

همچنین روسای نظام پزشکی به همراه رییس مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران نیز چند روز پیش در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس جمهور، با تاکید بر اینکه امروز خرید واکسن نیازی حیاتی و ضروری است، اعلام کردند باید به این موضوع صرفا بر اساس نگرشی علمی و فارغ از مسائل سیاسی پرداخته شود.

مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، و حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت مجلس، از دیگر مقام‌هایی بودند که نسبت به تصمیم واردات واکسن روسی به شدت انتقاد کرده‌اند.

با این حال سعید نمکی، وزیر بهداشت، منتقدان را به “خیانت ملی”، “خباثت” و “سوار شدن” بر موج اقتصادی متهم کرده است