هشدار کارشناسان بهداشتی اسرائیل: پائیز آینده ممکن است همراه با آنفلوآنزا موج خطرناک کرونا را به دنبال آورد

کارشناسان امور بهداشتی در اسرائیل می گویند که احتمال دارد با فرا رسیدن پائیز موج دوم ویروس کرونا در راه باشد و این بار نتایج مرگبارتری به همراه آورد و اسرائیل باید از هم اکنون خود را برای رویارویی با آن آماده سازد. به گفته آنان، ممکن است این موج با آنفلوانزای فصلی آغاز شود و شیوع دوباره کورونا را به دنبال آورد.

این ارزیابی را یک صندوق بیمه بهداشتی اسرائیل به نام “کوپت خولیم مکابی” تنظیم و منتشر ساخته است که احتمال نگران کننده ای را مطرح می سازد که به موجب آن، موج تازه با شیوع آنفلوآنزا آغاز میگردد و ممکن است به سوی کورونا تغییر جهت دهد و هزاران نفر را به سرعت مبتلا سازد.

این گزارش را صندوق بهداشتی مکابی به وزارت بهداشت اسرائیل ارائه کرده و توصیه می کند که اسرائیل به خریداری مقادیر زیادی تجهیزات ایمنی بپردازد و انواع داروهای ممکن و واکسن های ضروری را نیز به موقع در اختیار داشته باشد.

در گزارش دیگری آمده است که اسرائیل از هم اکنون بیش از یک میلیون واحد واکسن ضد آنفولانزا سفارش داده است.

در این گزارش احتمال داده شده که اسرائیل به مرحله ای برسد که در ظرف یک هفته، بیش از دویست هزار تن افرادی که به آنفلوآنزای جدید مبتلا شده اند به درمانگاه ها روی آورند و نیاز به رسیدگی و معالجه آنان باشد.

درمانگاه های بیمه بهداشتی باید به اندازه کافی واکسن در اختیار داشته باشند که همه اعضای بیمه را که ممکن است در خطر ابتلا قرار دارند واکسنیه کنند.

در اسرائیل سه صندوق عمده بیمه بهداشتی وجود دارد که هر شهروند با پرداخت مبلغ ماهیانه ای که در مقایسه با ایالات متحده بسیار کمتر است، از بیمه برخوردار می گردد و درمان او رایگان خواهد بود.

کارشناسان بعید نمی دانند که ابتلا به آنفلوآنزایی که از پائیز آغاز می شود، ممکن است زمینه ساز ابتلا به کورونا گردد و کنترل آن بسیار مشکل باشد و از این رو اسرائیل باید از هم اکنون خود را کاملا آماده کند.

در گزارش آمده است که پزشکان نمیتوانند شیوه رفتاری کورونا در آینده راپیش بینی کنند، زیرا هم اکنون نیز چنین اطلاعاتی را به حد کافی در اختیار ندارند.

کارشناسان توصیه می کنند که اسرائیل با تهیه یک برنامه جامع ملی خود را برای رویارویی با این احتمال، به طور کامل مهیا سازد.

در هفته های اخیر ابعاد کورونا در اسرائیل همچنان رو به تحلیل می رود. ولی در شبانه روز گذشته یک تند دیگر فوت کرده و چهارده مورد جدید ابتلا به ویروس شناسایی شده، ولی همچنان شمار بسیار بالاتری از مبتلایان پیشین بیمارستان را ترک می گویند و تعداد کمتری از بیماران به دستگاه تنفسی نیاز دارند.

برنامه گشایش تدریجی اماکن عمومی همچنان دنبال می شود، ولی این کار با رعایت تدابیر امنیتی سختگیرانه ای همراه است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر نیز بر این باور است که اسرائیل باید خود را برای رویارویی با موج دوم کورونا آماده سازد. او نیز پس از مشورت با کارشناسان، بعید نمی داند که موج دوم، بسیار مرگبارتر و خطرناکتر باشد و از این رو اسرائیل باید به همه اقدامات لازم دست بزند تا با تحمل کمترین آسیب، آن موج را نیز پشت سر گذارد.