هشدار یونان به پناهجویان آواره : ساکنان اردوگاه سوخته موریا، رسیدن به آلمان را “فراموش کنند”

پس از سوختن اردوگاه پناهندگی موریا در جزیره لسبوس، هزاران پناهجو بدون سرپناه و غذا مانده‌اند. تصاویری که از تلویزیون یونان منتشر شده نشان می دهد  که پناهجویان  در کنار خیابان دراز کشیده‌ و منتظر کمک هستند. برخی در یک قبرستان شب را به صبح رسانده‌اند.

مقام‌های یونان در این باره گفته اند:  به دنبال یافتن راه حلی برای آنها هستند.آنان ۴۰۶ کودک بی‌سرپرست در اردوگاه سوخته موریا را به شمال یونان منتقل کردند  و  اعلام کرده اند که سایر متقاضیان پناهندگی این اردوگاه باید در لسبوس بمانند.

مقام‌های یونان به پناهجویان گفته‌اند: آنها باید ترک جزیره و رسیدن به آلمان را فراموش کنند

اداره مهاجرت یونان نیز خبر داده که یک کشتی بزرگ با گنجایش صدها نفر به لسبوس فرستاده شده است. هم‌چنین دو کشتی نیروی دریایی یونان نیز قرار است به پناهجویان جایی برای خواب بدهد.

سه هواپیما به لسبوس پرواز کرده‌اند تا ۴۰۶ کودک بی سرپرست را از جزیره لسبوس به شمال یونان منتقل کنند. اتحادیه اروپا وعده داده که هزینه این انتقال را بر عهده بگیرد. دولت یونان گفته است به کمک سازمان‌های امداد به پناهجویان مواد غذایی می‌رساند.

در ادامه این خبر امده است که سازمان‌های امدادرسانی شکایت می‌کنند که امکان رسیدگی و دسترسی به پناهجویان را ندارند. کریستینه اشمیتز از سازمان بین‌‌المللی داوطلبان پزشکی که از ماه گذشته در لسبوس به سر می‌برد، می‌گوید مسیرهایی که به موریا ختم می‌شوند توسط ارتش و پلیس بسته شده است.

پزشکان بدون مرز هم از دشواری رسیدن به پناهجویان شکایت کرده‌اند. آنها می‌گویند برخی ساکنان جزیره لسبوس راه‌ها را بسته‌اند و مانع برپایی بیمارستان‌های صحرایی در مقابل اقامت موریا شده‌اند. هنوز برخی از پناهجویان در اردوگاه سوخته موریا هستند و نیاز به کمک دارند ولی آنها هیچ دسترسی به این پناهجویان ندارند. پزشکان بدون مرز می‌گویند جلوگیری از رساندن کمک‌های پزشکی به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

به گفته سازمان کمک رسانی “میشن لایو لاین”، برخی اشخاص به شکل پنهانی سعی می‌کنند به پناهجویان آب و غذا برسانند. این سازمان گفته است که پلیس لسبوس جلوی هر نوع کمک‌رسانی را می‌گیرد.

همزمان با موجی از ابراز همدردی با پناهجویان و همبستگی با دولت یونان درخواست‌های متعددی برای تجدیدنظر در سیستم پناهجویی اروپا مطرح شده است.

به گفته وزارت مهاجرت یونان، آتش‌سوزی که دو روز پیش رخ داد  بخش بزرگی از ساختمان اصلی اردوگاه موریا را که محل سکونت حدود چهار هزار نفر است نابود کرده و به محوطه اطراف آن که چادرها و سرپناه‌های موقت قرار دارند نیز آسیب زده است.

دولت یونان مدت‌ها تلاش کرده که در جزیره لسبوس یک اردوگاه جدید احداث کند ولی با مقاومت شدید ساکنان جزیره روبرو شده و در مواردی کار به درگیری با پلیس کشیده است.

دولت یونان می‌گوید ردیابی پناهجویانی که اردوگاه را ترک کرده‌اند و ساختن سرپناه برای هزاران نفر که بی‌خانمان شده‌اند کار بسیار دشواری خواهد بود.

در ماه‌های اخیر تعدادی از مهاجران ساکن لسبوس و سایر جزیره‌ها به خاک اصلی یونان منتقل شده‌اند ولی آنها نتوانسته‌اند شغل و محل سکونت پیدا کنند و دولت نیز کمک هزینه مسکن و معاش آنها را کاهش داده است.