هشدار یک روزنامه اقتصادی: تورم اقتصادی در حکومت ایران ممکن است از هفتاد درصد هم فراتر رود

یک روزنامه اقتصادی در تهران فاش می سازد که نرخ تورم مایحتاج عمومی در حکومت اسلامی ایران ممکن است به زودی، از مرز هفتاد درصد نیز بالاتر رود. روزنامه ابرار اقتصادی نوشت که آخرین بررسی های انجام شده نشان می دهد که نرخ تورم در ایران ممکن است از مرز هفتاد درصد نیر فراتر رود که این امر ضربه بسیار سنگینی برای اقتصاد ایران محسوب خواهد شد.

ابرار اقتصادی نوشت: «اگر کسری بودجه از روش‌های صحیح تأمین نشود، تورم بسیار بالایی در سالهای ۹۸ و ۹۹ خواهیم داشت؛ پیش‌بینی ما تا ۷۰ درصد سالانه است و فشار این تورم کمرشکن به ضعیف‌ترین دهک‌ها می‌آید که نان شب ندارند بخورند».

آگاهان می گویند که این، یکی از بزرگترین نشانه های ورشکستگی اقتصادی رژیم ایران محسوب می شود که بدنبال اِعمال تحریم های آمریکایی، درآمد ارز خارجی آن به تدریج به صفر می رسد.

ابراز اقتصادی نوشت: «اگر کسری بودجه از روش‌های صحیح تأمین نشود، تورم بسیار بالایی در سالهای ۹۸ و ۹۹ خواهیم داشت؛ پیش‌بینی ما تا ۷۰ درصد سالانه است و فشار این تورم کمرشکن به ضعیف‌ترین دهک‌ها می‌آید که نان شب ندارند بخورند.

همزمان، آخوندی با نام غلامرضا مصباحی مقدم گفت: «مردم ایران وقتی اسکناس در دست دارند وآنرا با دلار مقایسه می کنند احساس تحقیر به انها دست می دهد. این آخوند که  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می باشد، در این باره گفت: مردم به ۱۰ هزار تومان می‌گویند ۱۰ تومان و این یعنی خودشان صفر‌ها را حذف می‌کنند

مصباحی مقدم افزوده گفت: «هزار تومانی در سال ۱۳۵۰ هزار تومانی منتشر شد و بعد از ۴۸ سال دیگر صفر‌های آن کاربردی در مبادلات ندارد. به عبارت دیگر حالا که یک ریال، ۱۰ ریال و صد ریال مصرف ندارد، بهتر است که وجود هم نداشته باشد.»

وی گفت: «واژه ریال در میان مردم معمولا به کار نمی‌رود و مبادلات آنان با تومان است. این نیز نشان می‌دهد که نیاز به اصلاح به پول ملی داریم. مردم به ۱۰ هزار تومان می‌گویند ۱۰ تومان و این یعنی خودشان صفر‌ها را حذف می‌کنند چرا که تعداد صفر‌های حاصل از تورم بالا طی ۵ دهه گذشته، به وضوح در حساب‌ها در بودجه در محاسبات بانک‌ها، چک کشیدن‌ها و مبادلات مردم مزاحمت ایجاد می‌کند».

ایننماینده مجلس افزود: «مقایسه واحد پول ملی ما با واحد پول کشور‌های دیگر خصوصا با دلار امریکا، یورو اروپا یا حتی دینار عراق و امارات نوعی احساس خودکم بینی ملی در مردم ایجاد می‌کند لذا از نظر روانی استفاده از این واحد پول ملی منشا یک مقایسه نامناسب است.»