هشیاری در اسرائیل در برابر ترور، هشدار آمریکا به قطع کمک مالی به فلسطینیان

با نزدیک شدن عید پسح (عید آزادی و بهار یهودیان)، مقامات امنیتی دوباره هشدار دادند که تدابیر گسترده ای در دست انجام است تا هرگونه توطئه خرابکاری فلسطینی در این روزها خنثی شود.

در آستانه عید پسح، که از جمعه آینده آغاز می شود، هزاران تن از گردشگران یهودی از سراسر جهان برای انجام مراسم عید در اسرائیل ، به این کشور می آیند و همچنین صدها هزار نفر از اسرائیلیان، در ایام این عید که به مدت هفت روز ادامه دارد، رهسپار مناطق گردشگری کشور می شوند.

در هفته گذشته چند رشته عملیات تروریستی رخ داد که احتمال می رود در روزها و هفته های آینده تکرار شود.

یک هفته پس از پایان عید پسح، آئین های هفتادمین سال استقلال اسرائیل آغاز می شود و کم و بیش در همان تاریخ، قرار است که سفارت ایالات متحده از تل آویو به اورشلیم انتقال یابد.

پرزیدنت ترامپ گفته است که اگر فرصت داشته باشد، برای حضور در این آئین به اسرائیل خواهد آمد، ولی هنوز سفر او قطعی نیست. در هر حال، شمار زیادی از رهبران جوامع یهودی ایالات متحده در آن هنگام به اسرائیل خواهند آمد تا در مراسم حضور یابند.

احتمال می رود که حکومت خودگردان در کرانه باختری، و به ویژه حماس در غزه، رشته عملیاتی را برای ابراز ناخشنودی خود تدارک می بینند که یکی از آن ها ممکن است راه پیمایی یک میلیون نفری از داخل غزه به سوی خاک اسرائیل باشد.

حماس قصد دارد این اقدام نمایشی را با شعار “ما به خاک میهن خویش باز می گردیم” برگزار کند. حماس با تکیه بر شریعت اسلامی، ادعا می کند که خاک اسرائیل متعلق به مسلمانان است و اسرائیل باید نابود شود.

ایالات متحده به حکومت خودگردان فلسطینی هشدار داده است که تا هنگامی که پرداخت حقوق ماهیانه به تروریست های فلسطینی زندانی در اسرائیل متوقف نشود، دولت آمریکا کمک مالی بیشتری در اختیار فلسطینیان قرار نخواهد داد. دولت آمریکا، همانند اسرائیل می گوید که پرداخت مقرری ماهیانه به تروریست های زندانی، و همچنین پرداخت مستمری به خانواده های تروریست های هلاک شده، موجب دامن زدن به ابعاد ترور می شود و اعطای نوعی محوز به فلسطینیان برای کشتن اسرائیلی ها می باشد.

دست کم در یک مورد، یک نوجوان فلسطینی اعتراف کرد که علت شرکت او در یک تعرض تروریستی آن بوده ک ه باصطلاح “شهید” شوند و حکومت فلسطینی به خانواده فقیر او مستمری پرداخت کند و آنان را از فقر بیرون آورد.

حکومت خودگردان، نه تنها به آنانی که زن و کودک اسرائیلی را می کشند، پول می پردازد، بلکه در تبلیغات رادیو تلویزیونی خود به تجلیل از آنان می پردازند.

حکومت خودگردان، برخی از نهادها و مراکز خود را نیز به افتخار تروریست ها، به اسم آن ها نامگذاری کرده است.

در کنگره آمریکا هم اکنون مراحل نهایی قانونی با نام “تیلور فورس” در دست انجام می باشد که به موجب آن، اعطای کمک مالی به حکومت فلسطینی، تا هنگامی که از سیاست کنونی دست برنداشته، متوقف خواهد شد.

قانون جدید آمریکایی به نام یک شهروند آمریکایی به نام “تیلور فورس” است که دو سال پیش در جریان یک تعرض تروریستی در اسرائیل جان باخت. این لایحه در مجلس نمایندگان در کنگره آمریکا از جانبداران هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات برخوردار شده و احتمال می رود که در سنا نیز به همین ترتیب مورد حمایت قرار گیرد و از تصویب نهایی بگذرد.

به موجب این لایحه، اعطای کمک مالی ایالات متحده در سه مورد ادامه خواهد یافت که عبارتند از: زیرساخت پروژۀ تامین آب، کمک به بیمارستان های فلسطینی در شرق اورشلیم و همچنین تامین هزینه واکسن کودکان فلسطینی.  هر فقره از این کمک ها به صورت مستقیم پرداخت خواهد شد تا حکومت خودگردان نتواند آن را در امور دیگر مورد استفاده قرار دهد. کمک به اجرای پروژه تامین آب، از پنج ملیلون دلار در سال فراتر نخواهد رفت.

یک دیدگاه

  1. حکومت خودگردان و حماس هردو یک هدف عمده دارند(نابودی اسراییل) با دو روش مختلف بنظر من اسراییلیها باید حواسشان به دولت خودگردان بیشتر باشد و گول حرکات روباه معابانه عباس را نخورند

Comments are closed.