هفتاد میلیون نفر در جهان آواره هستند. دنیا برای یاری رسانی به آنان چه می کند؟

هفتاد میلیون نفر در جهان آواره هستند

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل می گوید  تعداد پناهجویان و آوارگان در دنیا به ۷۰ میلیون تن رسیده است و این آماردر تاریخ پناهندگی بی سابقه بوده است .

به گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل آزار و اذیت، جنگ و خشونت از دلایل اصلی آوارگی آنهاست.

که بر اساس آمارهای ارایه شده دوسوم پناهجویان جهان، از ۵ کشور می‌آیند. بیش از شش میلیون نفر از سوریه، دو میلیون و ششصد هزار نفر از افغانستان، حدود دو و نیم میلیون نفر از سودان جنوبی، یک میلیون و دویست هزار نفر از میانمار و حدود ۹۹۰ هزار نفر اهل سومالی هستند.

پناهجویان  در گرجستان، به کشوری آمده اند که فاقد امکانات رفاهی گسترده برای مردم و پناهجویان می باشد و درآمد سرانه دراین کشور بسیار پایین است، دولت  قادر به تامین زندگی مردم خود نمی باشد و اکثر گرجستانی ها به علت نبود کار به کشورهای دیگر مهاجرت می کنند و اکثر جوانان بیکار هستند؟ حال این سووال مطرح می شود که چنین کشوری چگونه می تواند به پناهجویان کار ومسکن برای زندگی بدهد.

مرکز مالتی سنترال یک کانون خصوصی و تحت حمایت وزارت پناهندگی گرجستان به بهانه روز پناهجو پناهندگان کشور گرجستان را که از کشورهای هند و پاکستان و سوریه و یمن و ایران و اریتره را به مرکز خوددعوت کرده بودند ، اما نه از اعضای سازمان ملل در این برنامه خبری بود و نه از مسوولان وزارت پناهندگان گرجستان.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد  ۵ماه پیش یک جلسه مشاوره ای را ،با حضور فعالین و مسوولان اجتماعی اقتصادی و فرهنگی کشور گرجستان و با هدف بررسی وضعیت کنونی  پناهندگان، افراد پناهجو و بی خانمان در گرجستان را برگزارکرد اما از ان زمان تاکنون هیچ اتقاقی رخ نداده است .

اما از آنجا که این کشور دارای قوانین خاص خود می باشد و بسیار کند و با تاخیر امور پناهندگان را پیگیری می کند  و هر روز یک قانون بدون ضمانت ارایه می دهد .حال با این وضعیت مراحل رسیدگی در مورد پناهندگان را یو ان به وزارت گرجستان داده است .

بسیاری از پناهجویان، کار و مسکن ندارند و زمان زیادی را در انتظار پاسخ به وضعیت شان متحمل شده اند.بسیاری از ایرانیان نیز که در گرجستان به عنوان پناهجو بسر می برند به علت فشارهای مالی فراوان و نبود کار برای تامین زندگی به ناچار به ایران باز می گردند و می گویند اعدام شویم بهتر از این زندگی نکبت بار در گرجستان است .

ولادیمیر کنستانتینی سخنگوی وزارت خارجه گرجستان پیشتر گفته بود:  اسلوونی گرجستان را در لیست کشورهای مبدا امن قرار داده است.

“کشورهای مبدأ امن” کشورهایی هستند که  در آن تعقیب سیاسی، رفتار غیرانسانی و یا مجازات تحقیرآمیز وجود ندارد”

بر این اساس درخواستهای پناهندگی از سوی اتباع کشورهای امن و یا اتباع سایر کشورهایی که از آن مبدا درخواست پناهندگی نموده اند مورد پذیرش سایر کشورهای اتحادیه قرار نخواهد نگرفته و یا از شانس بسیار کمی برخوردار خواهند بود.

اسلوونی در کنار ۱۳ کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا و منطقه شنگن که پیشتر گرجستان را به عنوان کشور امن شناسایی کرده بودند‌، این کشور را لیست کشورهای امن قرار داد.

آمار پناهندگان خارجی در گرجستان در شش ماه اخیر، حدود ۱۳۸۲ نفر می باشد که احتمالا ۲۲۵ نفر آن ها ایرانی هستند و بیشترین شمار پناهجویان را در بین کشورهای جهان، در گرجستان تشکیلی می دهند.

2 دیدگاه‌

  1. آمریکا و اسرائیل ابدا نگران نباشد دولت جمهوری اسلامی با کمک قطر و روسیه و امارات و عمان و حتی عراق به همه آنها دهها برابر آمریکا کمک میکند

Comments are closed.