هفته نامه اکونومیست : رژیم ایران باید هزینه حمله به عربستان سعودی را بپردازد

یک مجتمع عظیم پالایشگاهی در استان بقیق و همچنین یک میدان مهم نفتی در استان خریص عربستان سعودی  هفته گذشته هدف حملات پهپادی قرار گرفتند

مجله اکونومیست در گزارشی تحلیلی  از دست داشتن حکومت ایران در حملات به پالایشگاه آرامکو سعودی نوشته است : «جمهوری اسلامی ایران باید بهای حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را بپردازد یا در غیر اینصورت منطقه خاورمیانه شاهد رخدادهای مشابه و در نهایت جنگ خواهد بود».

اکونومیست در ادامه نوشت: «مادامی که ایران درک نکند که تجاوز هزینه در بر دارد، دوباره به زور متوسل می‌شود، و این دیر یا زود به جنگ ختم می‌شود»

یک مجتمع عظیم پالایشگاهی در استان بقیق و همچنین یک میدان مهم نفتی در استان خریص عربستان سعودی  هفته گذشته هدف حملات پهپادی قرار گرفتند.

شبه‌نظامیان حوثی در یمن بلافاصله مسئولیت این حملات را بر عهده گرفتند اما عربستان سعودی و آمریکا گفته اند که این حملات کار ایران است و مقامات سعودی نیز اعلام کردند که سلاح‌های استفاده‌شده در این حمله ساخت ایران بوده است.

اکونومیست  نوشت: «در صورتی که مشخص شود سپاه پاسدارن عامل حملات اخیر بوده‌، باید عواقب مستقیم آن را متحمل شود».

در تحلیل اکونومیست آمده که «اعمال زور علیه ایران تنها راه بازگشت ایران به میز مذاکره برای یک توافق هسته‌ای جدید است.»

به نوشته اکونومیست  «اگر مذاکرات هسته‌ای قرار است به جایی برسد، ایران باید بهای “حمله به” بقیق را بپردازد… اگر آمریکا به چشم ببر کاغذی دیده شود، تندروها در ایران استدلال می‌آورند که ایران نیاز به امتیاز دادن ندارد و برعکس خواهند گفت که کشورشان با تسریع برنامه‌ هسته‌ای می‌تواند بر آمریکا فشار وارد کند. پس آمریکا و هم‌پیمانانش باید ایران را متقاعد کنند که با توسل به خشونت راه به جایی نمی‌برد».

این مجله چاپ لندن نوشته :  «سایه یک درگیری دیگر در خاورمیانه بر همه چیز سایه افکنده است.این موضوع ایجاد بلاتکلیفی می‌کند. ایران وقتی پشتش محکم باشد در مقابل هر عمل متقابلی، حمله سخت‌تری خواهد کرد.»

در ادامه نوشته که حمله به نفتکش ها در منطقه و توقیف آنان  و سپس سرنگونی یک فروند پهپاد آمریکایی به دست نیروهای سپاه پاسدارن حکومت ایران ، و سکوت دولت‌های غربی در برابر این اقدامات  ایران، زمینه‌ساز حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی شد.

اکونومیست نوشت: «در تهران، منتظرند ببینند که آیا تهدیدات ترامپ فقط در حد حرف است یا خیر.»