همانگونه که عید پسح برای یهودیان پیام آور آزادی و رهایی است، آرزو کنیم که ایرانیان نیز از ستم و ظلم رهایی یابند؛ تفسیر سیاسی هفته، نوشته منشه امیر

دانلود فایل صوتی تفسیر

تفسیر سیاسی هفته، نوشته و با کلام منشه امیر

سرنوشت امروز ایرانیان با سرگذشت یهودیان در تلاش برای رهایی از سرزمین ستمگری مصر شباهت های بسیار دارد و آرزو کنیم همانگونه که یهودیان از ستم فرعونیان رها گردیدند، ملت ایران نیز آزادی خود را بازیابند.

داستان خروج یهودیان از سرزمین بندگی مصر داستانی شگفت است.

حضرت موسی هنگامی که ستمگری های فرعون مصر را مشاهده کرد و دید  که چگونه یهودیان این ستم را می‌پذیرند و دم بر نمی‌آورند به خشم آمد و پروردگار خطاب به حضرت موسی گفت: آنان باید از این ستم رها شوند و آزادی خود را بازیابند.

علمای دینی یهود می‌گویند که پروردگار به خشم آمد که چگونه است که یهودیان به مدت ۴۰۰ سال ستم فرعونیان را تحمل می‌کنند و دم بر نمی‌آورند.

پروردگار به حضرت موسی گفت: برو و قوم مرا از این ستم و ظلم رهایی بخش، زیرا انسان آزاد آفریده شده و آزاد باید زندگی کند.

یهودیان امشب در آیین برگزاری جشن پسح از جمله می خوانند تا دیروز بنده و برده بودیم و از فردا آزاد و آزاده خواهیم بود و از ستم رهایی خواهیم یافت.

امشب هم چنین می‌خوانیم که داستان خروج یهودیان از سرزمین بندگی را بازگو کن و هزاران بار آن را تکرار کن و به آگاهی همگان برسان و در همه جا فریاد بزن که ما بنده بودیم و رهایی خود را بازیافتیم، زیرا هیچ ارزش انسانی بالاتر از آزادی و آزادگی نیست.

انسان نباید ستم را بپذیرد و انسان نباید در برابر ستم سکوت کند، باید به پا خاست و کاخ فرعونیان را بر انداخت.

بی تردید این مهمترین پیام عید پسح یعنی عید آزادی و بهار می‌باشد.

آنانی که دست به دست یکدیگر بدهند، همانند یهودیان به رهبری حضرت موسی، خواهند توانست به نگون بختی خویش پایان دهند و آزادی و استقلال خود را بازیابند و ملت یهود به سرزمین پدری بازگشت و آزادی خود را بازیافت و امروز در میان اقوام و ملت‌های مختلف ملت اسرائیل مفتخر و سربلند است. جامعه‌ای برپا ساخته که در همه رشته‌ها می‌تواند سرمشق دیگران باشد، زیرا حکومت اسرائیل یک حکومت آزاد است.

دموکراسی و مردم سالاری مشعل راه مردم اسرائیل است.

رهبران اسرائیل در راه رفاه و نیکبختی هم‌میهنان خویش می‌کوشند و هرگز در فکر رویاهای دست نیافتنی و ستیز و فتنه علیه ملت‌های دیگر نیستند.

اسرائیل در زمینه پزشکی- تکنولوژی- کشاورزی- آبیاری و دیگر اموری که به رفاه مردم اسرائیل مربوط می‌شود، به پیشرفت‌های مهمی نائل آمده است.

اسرائیل می‌خواهد در کنار همسایگان خویش در صلح و آرامش و همزیستی به سر برد و این در حالی است که حکومت اسلامی ایران فریاد مرگ بر دیگران را سر می‌دهد و آرزوی نابودی دیگران را دارد و در همان حال ملت ایران را به سراشیبی ذلت و محنت و بدبختی می کشاند.

حکومت ایران با این ادعا که می‌خواهد یک نظام جهانی بر پا کند و سرنوشت دنیا را به دست گیرد، سرنوشت ملت ایران را نیز به تباهی کشانده است.

بی لیاقتی و بی کفایتی خود را در همه امور نشان داده‌اند.

آنچه خوب بلدند، سرکوب مردم آزادیخواه است و آنچه در مناسبات با دیگران اعمال می‌کنند، فتنه‌گری- تهدید و جنگ و ستیز می‌باشد.

اما بنی اسرائیل از ستم فرعونیان به رهبری حضرت موسی رهایی یافتند و به کشور خویش  بازگشتند.

آرزو کنیم که همه ایرانیان نیز در سال آینده از رفاه و نیکبختی برخوردار گردند و همه ایرانیانی که راه غربت را در پیش گرفتند، بتوانند آزادانه به زادگاه خویش، به وطن خود و به میهن گرامی خود بازگردند و ایرانیان نیز همانند ملت اسرائیل، جامعه‌ای پیشرفته و آزاد برپا کنند که با همگان در صلح و آشتی به سر ببرد و از جنگ بپرهیزد و خونریزی را کنار بگذارد و رفاه مردم را مشعل راه خویش سازد.

یهودیان امشب در نیایش خود می گویند تا دیروز برده و بنده بودیم و امروز  آزاد مرد و آزاد زن هستیم.

آرزو کنیم که فردا ایرانیان نیز آزادی و رفاه خود را بازیابد و آرامش در جهان برقرار گردد و نیکی و نیکویی جایگزین پلیدی و سیاهی شود.

عید شما مبارک

3 دیدگاه‌

  1. ما ایرانیان چیزهای مشترکی با مردم اسرائیل داریم۰ هر دو ماهیت قومی و نژادیمان با نام سرزمینمان گره خورده است۰ هر دو سرزمین باستانی هستند و خواهان صلح و آرامشند گرچه همسایگان خود را هرگز انتحاب نکرده اند ولی آنها را (اعراب را) خوب می شناسند که دارای رفتار قبیله ایی هستند و همزیستی مسالمت آمیز در کنار آنها کار بسیار دشواری است۰ در طول تاریخ مورد آزار و ستم اقوام بیگانه بوده اند: ما ایرانیان مورد حمله اعراب مغولها و ترکها قرار گرفتیم۰ تازیها بیش از یک میلیون کتاب به زبان اوستایی و پهلوی که در دانشگاه و یا آکادمی گندی شاپور (در سال ۲۷۱ پس از میلاد تاسیس شد) و همچنین دانشگاه حکمتانه و کتابخانه های مرو,سمرقند, بلخ, بخارا و خوارزم نگهداری میشد سوزانیدند و بیش از سه میلیون ایرانی را کشتند و ۹۰۰ هزار زن و دختر را به اسارت گرفتند و در بازار برده فروشی فروختند و اموال کشور ما را به یغما بردنند۰ بابلی ها اموال یهودیان را غارت و آنها را اسیر کردند و رومی ها سرزمین آنها را فلسطین نام نهادند و در قرن بیستم هم فاجعه هولوکاست اتفاق افتاد که بیش از ۶ میلیون آنها در اردوگاه مرگ آلمان نازی کشته شدند۰ ما هم روزی مانند یهودیان که پس از ۴۰۰ سال از بردگی مصری ها نجات یافتند رها خواهیم شد۰ ما کار دشوارتری در پیش داریم گرچه بیش از ۴۰ سال از اسارت ما نمی گذرد ولی با رژیمی در گیر هستیم که از دیناسورهای مذهبی اسلامی تشکیل شده هر آخوند و یا سید از دیناسور هم بدتر است و مردم ما باید با دست خالی با آنها نبرد کنند۰ آیا کسی می توانست تصور کند که رژیم سوسیالیستی اتحاد جماهیر شوری فرو بریزد ولی دیدیم که شد۰ این گفته را آقای میخائیل گورباچف در گفتگویی با یکی از کانالهای تلویزیونی آلمان در سال ۲۰۰۹ بیان کرد و ادامه داد علت آین بود که نظام کمونیستی آن کشور از درون پاشیده بود۰ این حرفها را از زبان شخصیتی می شنویم که خود صدر هیئت رئیسه اتحاد شوری بود و از همه چیزها آگاهی داشت۰ رژیم جمهوری اسلامی در ایران هم امروز از درون پاشیده است و اینرا نسلی که آنرا باید نسل تلفن هوشمند [Smartphone Generation] گفت بخوبی می داند۰کشور ما هم روزی آزاد خواهد شد و آنروز به عنوان بزرگداشت ( عید) جشن گرفته خواهد شد۰ در آینده ما بایستی خیلی چیزها را از اسرائیل و مردم آن یاد بگیریم: به پیامبر راستینی اعتقاد داشته باشیم که از میان ما برخاست۰ مذهب را از حکومت برای همیشه جدا کنیم به دمکراسی و حقوق انسانی توجه کنیم و تکیه بر دانش و تکنولوژی داشته باشیم۰دستاوردهای علمی و تکنولوژی که امروز در اسرائیل می بینیم حاصل آن است که کاشته اند و همانا سرمایه های کلان برای دانش و ساخت بهترین دانشگاههای جهان در کشور خود و استادهایی که در بهترین دانشگاههای گیتی مانند هاروارد ام آی تی آکسفورد و غبره دانش آموخته اند میباشد۰ دیگر اینکه نیروی دفاعی خود را بسیار قوی کنیم۰ اگر اسرائیل نیروی دفاعی قوی نداشت نمی توانست در جنگ ۶ روزه ژوئن ۱۹۶۷ اعراب را سرجایشان بنشاند و کاری کند که آنها دیگر یاوه نگوینده!

  2. عید پسح مبارک باد! روز آزادی مردمانی که خداوند آزاد آفریده شان ولیکن بدست ملایان وآخوندهای دست نشانده شیطان در بند واسیر وزندانی شده اند فرا خواهد رسید آنهم نه یک روز ویک ماه ویک سال بلکه چهل سال طولانی و مدام زیر ستم وظلم واقع شده اند. رهبرتحمیلی و اطاعت اجباری از ولی فقیه یا همان وقیح باید خاتمه یابد. حکومت غیر مذهبی/سکولار علاج درد ایرانیان است با داشتن وحفظ مذاهب موجود. شاید یهودیان اسرائیل و ایرانی درهمین نزدیکیها ودر همین سالیان نه چندان دور بتوانند عید باصفای خودشان را درشهرهای مختلف ایران برگزار کنند.

  3. اسرائیلیان و ایرانیان زنده هستند‌ و آنچه رفتنی است نظام انسان ستیز و تروریستیِ ولایت فقیه حاکم برایران میباشد.
    پسح برهمگان خجسته باد!

Comments are closed.