همایش اضطراری برجام، رژیم ایران را نکوهش نکرد و عراقچی گفت نقض تعهدات ادامه می یابد

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه حکومت ایران و هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

نشست اضطراری کشورهای امضا کننده توافق هسته ای موسوم به برجام، بدون نکوهش کردن موارد نقض تعهدات ایران به پایان رسید و دولت تهران از برگزاری آن ابراز خرسندی بسیار کرد، و این در حالی که حکومت رسما اعلام کرده که به ادامه نقض تعهدات برجامی خود همچنان ادامه خواهد داد. دست اندرکاران امور در ایالات متحده و اسرائیل از این رفتار ابراز ناخرسندی کردند و گفتند که شرکت کنندگان در این نشست اضطراری می بایست بر رژیم ایران فشار آورد که به اجرای تعهدات خود باز گردد.

علی اکبر صالحی رئیس آژانس اتمی حکومت ایران، با خرسندی و افتخار تمام اعلام کرد که میزان اورانیوم غنی شده از هنگام امضای برجام در چهار سال پیش، نه سیصد کیلوگرم، بلکه ۲۴ تن بوده است. او توضیح نداد که رژیم با این اورانیوم چه کرده است. طبق توافق برجام، رژیم حق نداشت بیش از سیصد کیلوگرم اورانیوم غنی شده ذخیره کند و اکنون معلوم که آیا مقصود صالحی آن بوده که رژیم ایران به آژانس بین المللی دروغ گفته، و یا آن که مازداد سیصد کیلوگرم را به کشور دیگری فروخته و یا به نحوی از ایران خارج کرده است.

صالحی این سخنان را در نشست با گروهی که “فراکسیون مستقلین وِلایی” نامیده اند بیان داشت.

حکومت ایران به اورانیوم غنی شده، جز در مصارف نظامی و به هدف تولید بمب هسته ای، هیچ نیاز غیرنظامی ندارد.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه حکومت ایران، نشست فوق‌العاده برجام را که در وین برگزار شد و رفتار رژیم ایران را مورد نکوهش قرار نداد، “بسیار سازنده” توصیف کرد.

عراقچی پس از نشست اضطراری برجام که با حضور نمایندگان شش کشور، روز گذشته (یکشنبه) در وین  برگزار شد موجب خرسندی دانست. از دیدگاه حکومت ایران، هدف از برگزاری این نشست، تائید استدلال رژیم است که چون ایالات متحده برجام را ترک گفته و کشورهای اورپایی نتوانسته اند نسخه مناسبی برای دور زدن آن بیایند، پس رژیم ایران نیز به خود حق می دهد به نقض تعهدات خود در این زمینه بپردازد.

عراقچی در ادامه ارزیابی خود گفت: «فضا سازنده بود. مباحث خوبی مطرح شد. نمی‌توانم بگویم که ما همه مشکلات را حل کردیم، ولی می‌توانم بگویم که پای تعهدات بسیاری در میان است». او به خبرگزاری رویتری گفت: «ایران تا زمان تامین نشدن خواسته‌هایش، به روال خود در کاهش تعهدات برجامی‌ ادامه خواهد داد».

کشورهای اروپایی این سیاست حکومت ایران را در جریان همایش نادیده گرفتند و هیچگونه نکوهشی نسبت به آن انتشار نیافت.

در این نشست فوق‌العاده برجام که با حضور نمایندگان کشورهای آلمان، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به همراه ایران در وین برگزار شد حاضرین به بررسی گزینه‌های موجود برای جلوگیری از فروپاشی برجام پرداختند و پیشنهاد های مطرح شده از سوی این نشست را بررسی کردند.

نمایندگان  چین و روسیه  که در نشست وین شرکت کرده بودند اظهار داشتند که همه طرف‌های حاضر در نشست  از حکومت ایران خواسته‌اند ضمن حفظ تعهدات برجام، مرحله سوم کاهش تعهدات خود در قبال برجام را اجرا نکند.

هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با انتشار بیانیه‌ پایانی نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام، اعلام کرد که در آینده نزدیک نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران برگزار خواهد شد

در ادامه این بیانیه آمده است  که تعهدات هسته‌ای و لغو تحریم‌ها دو رکن اساسی برجام هستند و باید نشست‌های کمیسیون مشترک برجام در این خصوص در سطح کارشناسان ادامه یابد.

در این بیانیه نوشته است که  روند پیشرفت پروژه نوسازی رآکتور اراک و ایجاد مرکز تولید ایزوتوپ‌های پایدار در فردو در مرحله  خوبی است و باید تجهیزات مورد نیاز این پروژه با کسب اطمینان از فعالیت‌های صلح آمیز تامین شود.

بهروز کمال‌وندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی حکومت ایران، پیشتر با اعلام گزینه‌های ایران در گام سوم گفته بود: «افزایش تعداد سانتریفیوژها، نصب دوباره سانتریفیوژهای IR-۲و IR-۲m، افزایش تعداد سانتریفیوژهای فعال در آبشارهای غنی‌سازی‌ و غنی‌سازی ۲۰درصدی از گزینه‌های مطرح در گام سوم است.»

منابع خبری می گویند حکومت ایران در گام دوم توقف برخی تعهدات برجام را اعلام کرده، و سقف غنی‌سازی از ۳.۶۷ درصد را به ۴.۵ درصد رسانده است. و پیش از آن هم اعلام کرده بود  که از سقف تعیین‌شده در برجام برای ذخیره آب سنگین و اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند.

عراقچی با اشاره به  توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق توسط بریتانیا گفت: “کشورهای عضو برجام نباید مانعی در راه صادرات نفت ایران ایجاد کنند”.

وی در پایان گفت: ضمنا تصمیم گرفته شد که گروه‌های کاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی کارشان را شروع کنند و امروز بعد از این جلسه، کارشناسان ما در دو حوزه مختلف اقتصادی جلساتی را با هدف رسیدن به راه‌های عملیاتی خواهند داشت.

کمیسیون مشترک برجام تاکید دارد که «برجام همچنان عنصری کلیدی در معماری عدم اشاعه هسته‌ای جهانی است و مورد تایید قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد» است اما تحولات و بیانیه‌های اخیر در ارتباط با برجام را «نگران‌کننده» است.

این نگرانی از جمله به اقداماتی است که جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان «کاهش تعهدات برجامی» به اجرا گذاشته و تاکنون به عبور ذخیره اورانیوم غنی‌شده از سقف ۳۰۰ کیلیوگرم تعیین شده در برجام و همچنین عبور از سطح غنی‌سازی ۳/۶۷ درصد تعیین شده در برجام منتهی شده است.

اعضای کمیسیون مشترک برجام تاکید دارند که در میانه «تنش‌های اخیر، حفظ توافق برجام همچنان برای ثبات و امنیت منطقه ضروری است»، و به همین دلیل بر لزوم «افزایش تلاش‌ها برای حفظ برجام» تاکید دارند.

اتحادیه اروپا پیشتر برای حمایت حکومت ایران از تحریم های امریکا علیه این کشور اقدام به راه اندازی ساز و کار اینستکس کردند و تاکید دارند که در این ساز و کار به روی تمام کشورهای اتحادیه اروپا باز است و تعدادی دیگر از اعضای اتحادیه اروپا نیز در حال پیوستن به اینستکس هستند.

یک دیدگاه

  1. برای همین است که تعداد سرطان در بین مردم ایران زیاد شده. این ملاها نه تنها مواد اتمی تولیدی خودشان را در گوشه و کنار خیابان ها انبار میکنند بلکه تفاله مواد اتمی روسیه و کشور های دیگر را هم در قسمت های مختلف کشور خاک میکنند، یعنی کشورمان را زباله دان اتمی این کشورها کرده اند. این نه تنها ضرر جانی داشته و دارد بلکه ضرر مالی زیادی هم به کشور تحمیل شده است. ای ملاهای نادان و خاعن واقعا که لنگه اتان فقط خودتان هستید.

Comments are closed.