همتی ادعا کرد : نرخ دلار به زیر ۲۰ هزار تومان می‌رسد

عبدالناصر همتی در برنامه گفتگوی ویژه خبری صدا و سیمای حکومت گفت: تغییر در بازار ارز بیشتر روانی است و انتظارات بالا و پایین می شود. مسئولان باید در اظهارات خود مراقبت کنند و جو روانی بر بازار حاکم است که برگرفته از مسائل سیاسی و تحریم و مسائل خارجی است. انتظارات تعدیل و مثبت می شود و قیمت ارز به زیر ۲۰ هزار تومان هم خواهد رسید

او در ادامه افزود: نگران رشد نقدینگی بودیم و تلاش داریم رشد نقدینگی منطقی باشد. البته به سرکوب نرخ ارز اعتقادی ندارم، اما انتظارات تعدیل خواهد شد و نرخ ارز به زیر ۲۰ هزار تومان می‌رسد.

مشخص نیست  که همتی بر چه اساسی این ادعا را مطرح کرده است

رییس کل بانک مرکزی  در ادامه گفت:  از ابتدا با ارز ۴۲۰۰ مخالف بودم، ولی در زمانی ۴۲۰۰ بود و ارز نیمایی ۷ هزار تومان بود، فشار تحریم، کاهش منابع ارزی و اثر آن بر اقتصاد سبب شد تا ارز نیمایی به تدریج با فاصله بیشتر رشد کند.

وی افزود: در حال حاضر نمی‌توانیم نرخ سود را افزایش دهیم، یک دلیل آن ناترازی سیستم بانکی است که افزایش نرخ سود باعث ناترازی بیشتر بانک‌ها می‌شود، دلیل دیگر این است که تورم فعلی ناشی از عرضه و تقاضا نیست، بلکه ناشی از شوک ارز و انتظارات تورمی است که باید انتظارات تورمی را کنترل کنیم و بعد از آن برای نرخ سود بانکی تصمیم بگیریم اما نرخ سود بین بانکی را حتما پیگیری می‌کنیم تا به ۱۸ تا ۱۸ و نیم درصد برسد که خود به خود نرخ سود سپرده‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

او در حالی این سخنان را بیان میکند که در معاملات دیروز (یکشنبه) بازار ارز، هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی های بانکی و مجاز سطح کشور به نرخ ۲۳۴۲۰ تومان از مردم خریداری و در مقابل به نرخ ۲۳۹۲۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد که نسبت به روز قبل، ۲۰۰ تومان گران تر شده است. همچنین در این صرافی ها، هر اسکناس یورو به نرخ ۲۸۵۵۰ تومان از مردم خریداری و در مقابل به نرخ ۲۹۰۵۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد که نسبت به روز شنبه، ۲۵۰ تومان افزایش نرخ دارد.