همتی: بازی های سیاسی برای مردم نان و آب نمی شود مردم جیب شان خالی است 

“عبدالناصر همتی” با انتشار یادداشتی در اینستاگرام درباره  وضعیت بحرانی اقتصاد ایران نوشته است: قدرت خرید مردم با حرف و جنجال سیاسی  تقویت نمی شود با سرمایه گذاری گسترده و مولد است که تولید و رفاه افزایش می یابد.

رییس کل بانک مرکزی افزود: قبلاً گفتم ناگفته‌هایی وجود دارد که به موقع خود خواهم گفت. ولی انصاف نیست افرادی که نتایج عملکردشان در چند دهه گذشته برای مردم و صاحب نظران آشکار است و معضلات ساختاری اقتصاد نتیجه تصمیمات قبلی آنهاست، عملکرد دو سال بسیار سخت اخیر را با شرایط عادی آن هم با درآمد ارزی چندین ده میلیارد دلاری مقایسه و حکم بر ضعف عملکرد صادر کنند.

وی در ادامه افزود: مردم ایران در دوسال گذشته دوران بسیار سختی را پشت سر گذراند.  فشار اقتصادی زیادی به طبقه متوسط و با درآمد پایین جامعه وارد آمد .

پیشتر نیز بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران گفته بود که  خط فقر برای یک خانواده چهار نفره حدود ده میلیون تومان است.

روزنامه اعتماد نیز بیشتر نوشته بود، زمانی که تورم ۲۲ درصدی پیش‌بینی شده سال ۹۹ توسط بانک مرکزی (رقمی بسیار خوش‌بینانه) هنوز به تمامی محقق نشده بود، این رقم را ۹ میلیون اعلام کرده بود. این ارقام خط فقر مطلق را مد نظر دارند که نیازهای اولیه (تامین حداقل‌های زندگی، از خوراک و پوشاک و سرپناه تا بهداشت و درمان و حمل و نقل) را شامل می‌شود.

با تخم‌مرغ شانه‌ای ۳۸ هزار تومان و کره ۱۰۰ گرمی ۸ هزار تومان، گسترش آلونک‌نشینی پشت‌بامی، و کاهش ۳۵ درصدی مصرف گوشت قرمز نسبت به سال ۱۳۹۸، این ارقام دیگر مایه تعجب نیست.

چهار دهه سیاست‌های داخلی (اقتصادی، اجتماعی) و خارجی نظام اسلامی ایران به همراه فساد، ناکارآمدی و اتلاف، یک کشور ثروتمند با منابع بیکران انسانی و طبیعی را به جایی رسانده است که سه چهارم جمعیت آن در وضعیت فلاکت‌بار فقر مطلق (و نه حتی فقر نسبی) زندگی می‌کنند. بر خلاف تبلیغات بوق‌های تبلیغاتی رژیم، در دوران پهلوی روندها به سوی کاهش تعداد افراد زیر خط فقر بود. درصد افراد زیر خط فقر از ۵۴ درصد در سال ۱۳۵۰، به ۲۸ درصد در سال ۱۳۵۴ کاهش یافت.