همتی تایید کرد : معافیت‌های دارویی لغو نشده‌اند اما حسن  روحانی آمریکا را مقصر مشکل تامین دارو معرفی می کند

عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی حکومت اعلام کرد که باید بگویم که تحریم‌های جدید آمریکا معافیت‌های قبلی دارو و کالاهای اساسی را لغو نکرده و همه بانک‌ها همچنان با استفاده از سوئیفت به کار تامین مالی کالاهای اساسی ادامه خواهند داد.

یک روز پس از اعلام  دولت آمریکا، که گفته بود:  کل بخش مالی حکومت ایران از جمله بانک‌ها و نهادهای مالی که تاکنون تحریم نشده بودند را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد. روحانی   بار دیگر دلیل مشکلات دولت در تامین کالاهای اساسی و داروی مورد نیاز کشور را تحریم‌های آمریکا دانست و گفت این رویکرد واشنگتن تاثیری در سیاست حکومت ایران  نخواهد گذاشت.

روحانی در حالی این ادعا را مطرح می کند که آمریکا بارها تاکید کرده که مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم‌ها نیستند و در واقع سوء مدیریت و فساد گسترده در نظام اسلامی دلیل اصلی مشکلاتی است که مردم ایران از دهه‌های گذشته تاکنون با آنها روبرو بوده‌اند.

از هنگام آغاز تحریم ها، بارها ایالات متحده اعلام کرده است که تحریم های ما شامل  دارو و غذا نمی شود و اکنون نیز مقام رسمی  حکومت ایران اعلام کرد اینها کذب است و حقیقت چیز دیگری و آن هم تهی بودن خزانه دولت است که قادر به خرید دارو نیست . البته باید اذعان کرد که  شرکت های تولید دارو غذا هم اشتیاقی با داد و ستد با رژیم ایران نشان نمی دهند.

روحانی در ادامه مدعی شد که  اقدام آمریکا در شرایط کورونا «کاملا ضد بشری» است و مدعیان حقوق بشر باید آن را محکوم کنند.

واشنگتن  پس از خروج از برجام تحریم‌های خودرا  علیه تهران بازگرداند،  و به دنبال عدم حمایت شورای امنیت از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در اکتبر، آغاز روند مکانیسم ماشه را اعلام کرد.

رئیس دولت حکومت ایران پیشتر  در واکنش به انتقاد های داخلی از اوضاع نابسامان اقتصادی گفته بود مردم برای کمبود و مشکلات اگر می‌خواهند «لعن و نفرین» کنند، آدرسش کاخ سفید در واشنگتن است و کسی به مردم «آدرس اشتباه» ندهد.

این موضع گیری روحانی در ارتباط با امریکا با واکنش های زیادی از سوی فعالان مدنی و سیاسی در ایران روبرو شد.