همزمان با آغاز بررسی شکایت دیگر ایران، آمریکا از دادگاه لاهه خواست شکایت ایران را رد کند

در سال ۱۹۸۳ مقر تفنگداران آمریکایی در بیروت منفجر شد که در آن ۲۴۱ آمریکایی و حدود ۷۰ نفر از دیگر کشورها جان باختن

همزمان با آغاز بررسی شکایت دیگر جمهوری اسلامی از ایالات متحده آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری لاهه خواست شکایت ایران را رد کند.

ایران از دیوان لاهه خواسته با پرداخت غرامت از محل دارایی‌های مسدود شده ایران توسط ایالات متحده به قربانیان یک حمله تروریستی در بیروت ممانعت به عمل آید.

به گزارش آسوشیتدپرس ایالات متحده آمریکا دوشنبه از دیوان بین‌المللی لاهه خواست شکایت ایران را رد کند.

در سال ۱۹۸۳ مقر تفنگداران آمریکایی در بیروت منفجر شد که در آن ۲۴۱ آمریکایی و حدود ۷۰ نفر از دیگر کشورها جان باختند.

مسئولیت آن حمله را سازمان جهاد اسلامی برعهده گرفت اما آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی آمر آن بوده است.

جمهوری اسلامی هرگونه نقش در این انفجار را رد کرده اما سال ۲۰۰۴ بنای یادبودی به نام  شهدای عملیات مارینز توسط حکومت ایران در بهشت زهرا نصب شده است.

قربانیان این حادثه از جمهوری اسلامی شکایت کردند و قاضی دادگاه ناحیه ای ایالات متحده سال ۲۰۰۳ حکم داد که از محل ۲ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران باید به آنها غرامت داده شود.

بیش از ده سال این حکم در محاکم تجدید نظر و دیوان عالی مورد بازنگری قرار گرفت و در نهایت دیوان عالی آمریکا با نظر قاضی اول موافقت کرد.

نمایندگان آمریکا در دادگاه لاهه می‌گویند دیوان بین المللی دادگستری برای رسیدگی به این پرونده صلاحیت ندارد.

بررسی شکایت ایران از آمریکا در حالی آغاز شده که ده روز پیش دیوان بین‌المللی دادگستری در شکایت دیگری مربوط به شکایت ایران از آمریکا رأی داده بود.

دادگاه بین المللی دادگستری حکم موقتی در روز چهارشنبه هفته پیش صادر کرد که تازه‌ترین دور تحریم های سخت آمریکا علیه ایران را نگاه می دارد اما دستور داده است این تحریم‌ها نباید بر کمک های انسانی به ایران اثرگذار باشد.